Geleneksel Urfa evlerinin iç mekan analizi
Interior place analysis of traditional Urfa dwellings
  1. Tez No: 126054
  2. Yazar: MUSTAFA UTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
GELENEKSEL URFA EVLERİNİN İÇ MEKAN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa UTAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Geleneksel Urfa evleri sanayileşmenin getirmiş olduğu gelişmelerden etkilenerek kentin yeni yerleşim bölgelerinde apartman yaşamını tercih eden asıl sahipleri tarafından kaderlerine terk edilmişler ve böylece birer ikişer yok olmaya başlamışlardır. Evlerin ve fiziksel çevrenin daha iyi anlaşılabilmesi için Urfa'nın aile yapısı ve sosyal yaşamı hakkında bilgi verilmiştir. Bu araştırmanın kapsamını 25 adet geleneksel ev oluşturmakta olup; farklı sosyo-kültürel yapıdaki kullanıcıların evlerini nasıl kullandıkları belirlenmiştir. Sonuçta Urfa evinin, iklim ve malzemenin yanında sosyo-kültürel yapıya ne kadar duyarlı olduğu, günümüz ihtiyaçları karşısında yetersiz kalan donatı elemanları, hijyenik olmayan mutfaklar ve düşük konfor seviyesiyle, değişen çağdaş yaşam koşullarına uyum sağlayamadığı görülmektedir. Günümüz kullanıcılarının pek çoğunun ekonomik koşullarının yetersiz olması, imar ve koruma yasalarının koruma ve restorasyon çalışmalarına imkan tanımaması bu değerli hazinelerin gelecek kuşaklara ulaşmasını engellemektedir. Bilim Kodu : 500 10 13 Anahtar Kelimeler : Türk Evi, Geleneksel Urfa evi, Eyvan, Haremlik- Selamlık, iç Mekan Analizi Sayfa Adedi : 184 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Rahmi ARAŞ
Özet (Çeviri)
11 INTERIOR PLACE ANALYSIS OF TRADITIONAL URFA DWELLINGS ( M.Sc. Thesis) Mustafa UTAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2002 ABSTRACT Traditional Urfa dwellings have been left to their own destinies by their owners who have been effected by industrial developments and preferred living in flats in modem parts of the city so the dwellings have been disappearing one by one. For better understanding of the dwellings and their physical surroundings, construction of family and social life in Urfa has been researched as well. This study consists of twenty five traditional dwellings which provides possibility for examination and in this study, it has been showed how the dwellings was used by the residents according to their socio-cultural qualifications.This research is bringing to light a fact that how Urfa dwellings are sensitive to socio-cultural structure as well as materials but they are not accorded with the modern life terms because of their inadequate accessories, unhygienic kitchens and comfort in low ebbs. As a resulf of this study it has been seen that present residents of the dwellings have lack of power to save them so authorities should play the major role in carrying up the dwellings to the next generations. Science Code : 600 1013 Key Words : Turkish dwelling, Traditional Urfa dwelling, Eyvan, Haremlik-Selamlık, Analysis of interior space Page number : 184 Advires : Yrd. Doç. Rahmi ARAŞ