Geleneksel Urfa evlerinin mimari özellikleri
The Architectural characteristics of traditional Urfa houses
- Tez No: 4428
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KARAMAĞARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
Bu çalışmanın amacı, Urfa'daki evlerin mimari özellik lerini incelemektir. Bu çalışma içerisinde, Urfa'nın topograf yası, tabii şartları, tarihçesi, sosyal yapısı ile eski kent dokusu hakkında bilgiler verilmiştir. Bu doku içinde yer alan ve çalışmamızı yönlendirebilecek nitelikte olan 14 ev tanıtılmaya çalışılmış, Urfa evlerinin mimari özellik leri de ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Şehirdeki evle rin, diğer bölgelerdekilerle ve benzerleri ile olan ilişki leri araştırılırken, bu yapıların Anadolu konut mimarisi içindeki önemi vurgulanmıştır. Ayrıca Urfa evlerinin de bir değerlendirilmesi yapılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the architectural characteristics of Urfa houses. Informations on the topography, natural conditions, history, social structure and historical elements of ancient city center of Urfa are given in this thesis. 14 houses which take place in this historic center and would direct this study are introduced and architectural characteristics of Urfa houses are also examined in detail. The relations between the houses in this historic center, and same type of houses and the houses in the other regions of Turkey are searched. The importance of Urfa Houses in the architecture of Anatolian houses has been emphasized. Besides that a general evaluation of Urfa Houses has been made. Ill