TCDD limanlarında veri zarflama analizi ile performans ölçümü
Performance measurement in TCDD ports with data envelopment analysis
- Tez No: 126055
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
TCDD LİMANLARINDA VERİ ZARFLAMA ANALİZİ İLE PERFORMANS ÖLÇÜMÜ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet UYGUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Bu tezde Türkiye'deki liman işletmeciliği ve liman faaliyetleri teorik ve uygulamalı olarak araştırılmıştır. TCDD tarafından işletilen 7 liman hakkında veriler toplanmış ve bu limanların göreceli etkinliklerinin ölçülmesi amacıyla, Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılmıştır. TCDD Limanlarının girdi ve çıktı değerleri belirlenmiş ve bu veriler VZA'ya uygulanmıştır. Girdiye yönelik ve çıktıya yönelik VZA modelleri kurulmuş ve bu modeller Lindo paket programı ile çözülmüştür. Çözümler sonucunda herbir liman için etkinlik değerleri elde edilmiştir. Daha sonra etkin olmayan limanlar için yeni girdi ve çıktı değerleri hesaplanmış, sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.02.03 Veri Zarflama Analizi, TCDD,LimanIar,Taşımacılık 97 ProfJDr. Bilal TOKLU
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE MEASUREMENT IN TCDD PORTS WITH DATA ENVELOPMENT ANALYSIS (M.Sc. Thesis) Mehmet UYGUR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT In this thesis, port operating and port activities in Turkey was investigated both practical and theoretical. Datas about 7 ports which operated by TCDD were collected and Data Envelopment Analysis (DEA) was used for measure of comparative effectiveness of these ports. Input and output values of TCDD Ports were determined and these values were applied on DEA. Both input oriented and output oriented DEA models were established and solved by Lindo. The result of the solutions values of effectiveness were got for each port. Then new input and output values were calculated for non-effectiveness ports, results were compared. Science Code Key Words Page Number Adviser 605.02.03 Data Envelopment Analysis, TCDD,Ports,Transport 97 Prof. Dr. Bilal TOKLU