İzmir Harmandalı katı atık depolama sahasının çevresel etkilerinin incelenmesi
The Examination of İzmir Harmandalı waste churn storage areas environmental effects
- Tez No: 126059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
IZMIR HARMANDALI KATI ATIK DEPOLAMA SAHASININ ÇEVRESEL ETKİLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Evren Özlem Demirel GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Bu çalışma, Harmandalı Katı Atık Depolama Sahası'nın çevreye olan olumsuz etkilerinin belirlenmesi ve bu olumsuzluklara mümkün olduğunca çözüm önerileri getirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Sunulan bilgiler gerek Belediyenin gerekse Harmandalı Katı Atık Depolama Tesisi' nin personeli ve işçileriyle direk görüşme yoluyla ve yapılan geniş bir literatür çalışması sonucunda elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda katı atıkların her yerde olduğu gibi İzmir'de de çok büyük bir sorun olduğu görülmüştür. Bu sorunun kaynağı ise katı atıkların bertarafına zamanında gereken özenin gösterilmemesidir. Harmandalı Katı Atık Depolama Sahası'nın kullanım ömrü boyunca verimli olarak kullanılmaması sonucunda bu saha hedeflenen tarihten daha önce dolma tehlikesiyle karşı karşıya gelmiştir. Bilim Kodu : 625 Anahtar Kelimeler : İzmir, Harmandalı, katı atık, düzenli depolama Sayfa Adedi : 104 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
11 THE EXAMINATION OF İZMİR HARMANDALI WASTE CHURN STORAGE AREA'S ENVİROMENTAL EFFECTS (M.Sc. Thesis) Evren Özlem Demirel GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2002 ABSTRACT This study is prepared for designation of the negative influences and to find solution suggestions for this negativities as possible; that are produced by Harmandalı Waste Churn Storage Area on the environment. This informations obtained by direct interview and extensive literature study which is established with the staff and workers of municipality and Harmandalı Waste Churn Storage Area. As a result of this study we see that solid waste causes great problems in İzmir as well as every where. The source of the problem is; we dont care solid waste elimination at right time. Also as a result of the Harmandalı Solid Waste Storage Area's nonproductive use within its lifecycle; the area is faced with the danger of to get fulled before the target time. Science Code Key Words Page Number Adviser 625 Izmir, Harmandalı, solid waste, regular storage 104 Doç. Dr. Mahmut ÖZBAY