Beta tipi bir stirling motoru için rhombic döndürme mekanizmasının tasarımı ve imali
Design and manufacture of a rhombic mechanism for a beta type stirling engine
  1. Tez No: 126058
  2. Yazar: ORHAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Stirling motorlarında kullanılan mekanizmaların performansı motor tipine göre değişmekte ve en uygun mekanizmanın seçiminde bu unsurun göz önüne alınması gerekmektedir. Beta tipi Stirling motorlarında displacer pistonunun bağlantı elemanının güç pistonu içerisinden geçmesinden dolayı, kullanılan krank-biyelli mekanizmalarda kuvvet ve moment dengesizlikleri meydana gelmektedir. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için rhombic mekanizması geliştirilmiştir. Rhombic mekanizmasının en büyük avantajı, atalet kuvvetlerinin dengesini sağlamasıdır. Bu çalışmada Gazi Üniversitesinde bulunan beta tipi bir Stirling motoru için bir Rhombic mekanizması tasarlanmış ve imal edilmiştir. Yapılan mekanizma motor üzerine monte edilmiş, döndürme momentlerindeki değişimlerin daha iyi dengelenmesi sonucu, motor önceki mekanizma ile çalışmasına oranla daha sessiz ve titreşimsiz olarak çalıştırılmıştır. Stirling motoru, Rhombic mekanizması
Özet (Çeviri)
Performance of the mechanisms used in Stirling engines strongly depends on the engine type and so, this factor should be taken into consideration to decide most suitable mechanism for a specific type of engine. Because rod of displacer piston placed in the center bore of the power piston, force and moment balance problems occur in the crank-connecting rod mechanisms of Beta type Stirling engines. Rhombic drive mechanisms developed to overcome such deficiencies. The basic advantage of rhombic drive mechanism is its suitability to overcome inertia balance problem. About drive mechanism, followed by a description of a new drive mechanism for the displacer-piston engine In this study, a rhombic drive mechanism has designed and manufactured for a beta type Stirling engine in Gazi University, Technical Education Faculty. The mechanism has assembled on the engine and due to better balancing, the engine has run silently and been working successfully. Key Words Stirling engine, Rhombic drive