Web destekli Pascal öğretimi
Web based Pascal education
- Tez No: 126069
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENİAN TEKİNDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
WEB DESTEKLİ PASCAL ÖĞRETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Emine CABİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ June 2002 ÖZET Bu çalışmada, Web(World Wide Web) destekli öğretim alanındaki gelişmeler ve yapılan çalışmalar incelenerek, Pascal'a giriş dersinin etkin ve verimli öğretimi amacıyla, örnek Web sitesi oluşturulmuş ve uygulamaya konulmuştur. Eğitimde Web'in kullanılması ile ilgili gelişmeler, Web destekli öğretimin olumlu yönleri, öğretim amaçlı Web sayfalarının hazırlanması ve kullanılan yazılımlar konularına değinilmiştir. Örnekte, Pascal'a giriş dersi için ders materyali, öğrenci ile etkileşimi sağlayacak alıştırma/soru türleri, duyuru panosu bulunmaktadır. Pascal programlama dilinde yazılan eksik veya hatalı programlar, hata ayıklama, boşluk doldurma bölümüne yerleştirilmiştir. Böylece, programlama dilinin özellikleri doğrultusunda hata kontrolü yapılarak, doğru sonuca ulaşılmaktadır. Ayrıca test soruları ve bölüm sonu soruları da yer almaktadır. Öğrencilere örnek site ile ilgili uygulanan anket formundan elde edilen bulgulara ve örneğin uygulanması süreci içerisindeki gözlemlere dayanılarak Web destekli Pascal öğretimi öğrenmeye önemli katkı sağlamaktadır. Çalışmanın sonunda daha etkin ve verimli Web sitesi hazırlanması konusunda öneriler bulunmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 619.02.01 Web, Web destekli öğretim, bilgisayar destekli öğretim, uzaktan öğretim, PHP, MySQL. 137 Yrd. Doç. Dr Benian TEKİNDAL
Özet (Çeviri)
WEB BASED PASCAL EDUCATION (M.Sc. Thesis) Emine CABI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT In this study a sample Web site was designed and implemented to support and improve education by examining improvements and studies in Web(World Wide Web) based education for introduction to Pascal lesson. Related studies were reviewed in order to give information about how to use Web to support education, how to prepare Web pages for educational purposes. Designing procedures and application of them take place in this research. The model includes lesson materials, bulletin board, exercises&question types for providing interaction with students for introduction to Pascal lessons. In this study, the faulty and missing programs written in Pascal programming language were placed in fault correction and fill in the blanks section. Thus, accurate results were reached with the correction of faulty programmes in terms of the features of programming language. Test questions and chapter study questions are also included. Analysis of the data collected by means of questionnaires and observations indicates that use of Web based Pascal education contributes to the process of learning. Suggestions are put forward as to the ways to use web site in education more effectiely and sufficiently. Science code : 619.02.01 Keywords : Web, Web-based education, computer supported education, distance learning, PHP, MySQL Page Number : 137 Adviser : Assist Prof. Dr. Benian TEKİNDAL