Beton yapılara değişik boyut etkisi bağlantılarının uygulanması
Various size effect relations applied for the concrete structures
  1. Tez No: 126068
  2. Yazar: FARROKH RASOULİ SARABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, beton yapılar üzerinde yapılmış boyut etkisi deney sonuçlarına değişik boyut etkisi bağıntıları uygulanmıştır. Deneylerde farklı numuneler üzerinde değişik yüklemeler uygulanmıştır. Lineer I, Lineer II, Non-Iineer, MFSL ve MSEL analiz yöntemleri kullanılarak kırılma parametreleri ve bu parametrelerin değişim sonuçları sayısal ve grafiksel olarak verilmiştir. Bazant, Kim ve Carpinteri boyut etkisi denklemleri kullanılarak her bir deney için uygulanmıştır. Deneylerde geometrik olarak benzer fakat farklı boyutlu numuneler kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Beton yapılar, direkt çekme, dolaylı çekme, dışmerkez basınç, narinlik, eğilme, kesme, burulma, gerilme, göçme, kırılma mekaniği, boyut etkisi, gevreklik, kancalı, kancasız, regresyon.
Özet (Çeviri)
In this study, the size effect test results of the concrete structures were used and various size effect equations were applied. Different loadings were applied on the test specimens. Analytical and graphical results of the fracture parameters were given using the Linear I, Linear n, Non-linear, MFSL and MSEL analysis. Size effect equations of Bazant, Kim and Carpinteri used for each test were applied. Test specimens of geometrically similar with different sizes were used.KeyWords : Concrete buildings, direct tension, indirect tension, eccentric compression, slenderness, bending, shear, torsion, stress, failure, fracture mechanics, size effect, brittleness, anchored, unanchored, regression.