Ç 1010 yapı çeliğinde soğuk çekme ile sağlanan deformasyonun malzemenin yorulma davranışına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the cold deformation on the fatigue behavior of Ç 1010 structural steel
- Tez No: 126070
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHANETTİN İNEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, % 15 soğuk deformasyon uygulanarak 0 7mm'lik başlangıç çubuk malzemeden, 0 6mm çapa düşürülen Ç1010 bir malzemenin, yorulma davranışı ve soğuk deformasyonun yorulmaya etkileri incelenmiştir. ÇÎ010 çeliğinde, soğuk deformasyon ile çekme dayanımı ve sertlik artmış; süneydik azalmıştır. Mikroyapıda ise, filmaşinde eş eksenli tane yapısı mevcutken, soğuk çekilmiş malzemede soğuk çekme işlemi ile tanelerin çekme yönünde uzadığı gözlenmiştir. Soğuk çekme sonucu sağlanan % 15'lik deformasyonla malzemenin yorulma ömründe yaklaşık % 22'lik bir artış gözlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adeti Tez Yöneticisi : 626. 19. 00 : Soğuk Çekme, Tel ve Çubuk Çekme, Yorulma :83 : Doç. Dr. Burhannetin İNEM
Özet (Çeviri)
In this study, the fatique behavior and effects of the cold deformation on the fatique live of Ç1010 structural steels were investigated. Initially, the annealed steel bars with 0 7 mm diameter were cold drawen to the diameter of 0 6 mm. Thus, the amount of cold deformation applied to the material was 15 %. The deformation incereased the tensile strength and the hardness but it decreased the toughness and elongation. Microstructure of annealed material consist of equiaxed grain structure where in the deformed materials, the grains elongated to the rolling direction. As a result of cold drawing leading to 15 % deformation, approximetaly 22 % increase in fatique live was observed. Science Code : 626.19.00 Key Words : Cold drawing, Wire And Rod Drawing, Fatique. Page Number : 83 Adviser : Doç. Dr. Burhannettin İNEM