Epoksinin donatı aderansına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of epoxy resins on bonding on reinforcement
- Tez No: 126093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
EPOKSİNIN DONATI ADERANSINA ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Faruk OGÜN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Mevcut bir yapının onarım veya güçlendirilmesi amacıyla sonradan sisteme ilave edilen betonarme perdelerin mevcut betonarme taşıyıcı sistemle birlikte çalışması amacı ile donatı filizi ekilmesi yöntemi kullanılmaktadır. Çoğunlukla mevcut betonarmeye donatı filizleri ekilmesi amacıyla çok çeşitli kimyasal reçineler kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanılan reçinelerin içerisinde ankraj epoksileri çok büyük bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada piyasada bulunabilen iki çeşit epoksi ürünü ile toplam 72 adet çekip çıkarma(pull out) deneyi yapılmıştır. Çekip çıkarma (pull-out) deneyi BÇ- I ve BÇ-III türü donatılar üzerinde ayrı ayrı yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda donatı gömülme boyu, donatının çapı ile açılan delik arasındaki ilişki ve epoksinin türü üzerinde yorumlar yapılmış ve öneriler oluşturulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 2251101 Epoksi, Aderans, Kenetlenme 79 Yrd. Doç. Dr. Osman Şimşek
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECT OF EPOXY RESINS ON BONDING OF REINFORCEMENT (M. Sc. Thesis) Faruk OGUN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLGY September 2002 ABSTRACT Anchoring reinforcement in the existing reinforced concrete members is a common application used in the repair and strengthening of existing buildings by means of coating and addition of shear walls. For placing reinforcement anchors in the existing reinforced concrete, and to maintain bonding between concrete and reinforcement, generally numerous types of chemical resins are being used. Anchor resins take a very big part in the group of resins which are used for these applications completely. Using these two different types of anchor resins for anchoring ST-I and ST-III type reinforcements, a total of 72 pull-out tests are carried on. Examining the experiment results, interpretations are made on, anchorage length of the reinforcement, the relationship between the reinforcement diameter, and the diameter of the drilled hole in the concrete, and the epoxy type. Science Code :2251101 Keywords :Epoxy, Bonding, Anchorage Numb er of Pages : 19 Instructor :Assoc.Prof. Dr. Osman Şimşek