DSP'li kontrol sistem tasarımı
Control system design with DSP
- Tez No: 126094
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SİLİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
DSP'LI KONTROL SİSTEM TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Levent YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2002 ÖZET Gelişmiş kontrol sistemlerinde kullanılan dijital sinyal işleme üniteleri (DSP); performansları çok yüksek mikroişlemcilerdir. DSP'lerin güç elektroniği ve elektrik makinaları sistemlerinde kullanılması ile performans artışı, güvenilirlik, işlem gücü ve gelişmiş fonksiyonduk gibi birçok avantaj elde edilmiştir. Klasik kontrol sistemlerinin yerine kullanılmaları ile parça sayısında ve sistem maliyetinde düşme sağlanır. Aynı zamanda daha az enerji kullanımı ve yüksek verim elde edilir. Bu çalışmada bir DC motorun DSP ile nasıl kontrol edilebileceği açıklanmıştır. Örnek programlar yazılarak DSK'ya (DSP Starter Kit) uygulanmıştır. DSK, Texas Instruments firmasının geliştirdiği TMS320F243 adı verilen DSP'ye sahiptir. DSP'nin karakteristikleri bu örnek programlar ile test edilmiş ve açıklanmıştır. Tezde geliştirilen bu programlara; Portların kullanımı, PWM dalga şeklinin üretimi, ADC kullanımı, LCD kullanımı ve sinyal yakalama örnek olarak verilebilir. Elde edilen deneyimler ışığında, DSP aracılığı ile DC motor kontrolü çalışması gerçekleştirilmiştir. Bilim kodu Anahtar Sözcükler Sayfa Adedi Tez yöneticisi 6190405 DSP, TMS320F243, DC Motor 91 Prof. Dr. Veysel SİLİNDİR
Özet (Çeviri)
CONTROL SYSTEM DESIGN WITH DSP (M.Sc. Thesis) Levent YILDmiM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2002 ABSTRACT Digital Signal Processors (DSP), which are used in developed control systems, are powerful microprocessors. Several advantages such as improved performance, accuracy, processing power and extended functionality are obtained by using DSP's in power electronics and electric drive systems. Their uses in place of classical control systems result in reduced number of components and system cost. At the same time, it provides improvements in productivity and lower energy consumptions. In this study, DSP control of a DC Motor is explained. Sample programs are written and are implemented on DSK (DSP Starter Kit). The DSK has a DSP, called TMS320F243, which is developed by Texas Instruments. The characteristics of the DSP's are tested and explained by these sample programs. The use of ports, generation of PWM waveforms, use of ADC and LCD, capturing of the signals are the sample programs presented here. DSP control of DC Motor has been realized in the light of these experiences. Science Code Key Words Page Number Adviser 6190405 DSP, TMS320F243, DC Motor 91 Prof. Dr. Veysel SİLİNDİR