Havacılık sanayisinde kullanılan yüksek mukavemetli alüminyum alaşımlarının seçimi
Selection of high strength aerospace aluminum alloys
  1. Tez No: 126095
  2. Yazar: OĞUZ ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
HAVACILIK SANAYİSİNDE KULLANILAN YÜKSEK MUKAVEMETLİ ALÜMİNYUM ALAŞIMLARININ SEÇİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Oğuz ÖZBAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2001 ÖZET Çeşitli uygulamalara yönelik alüminyum alaşımlarının seçimi için alaşımların, mekanik özellikleri başta olmak üzere, ısıl işlem ve korozyon dayanım özelliklerinin bilinmesi gerekir. Yapılan çalışmada, havacılık sanayisinde kullanılan yüksek mukavemetli alüminyum alaşımlarının seçimi için gerekli özellikler araştırılmış ve edinilen bilgiler doğrultusunda, seçim işleminin yapılmasına yardımcı olan bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Hazırlanan program, kullanıcının verdiği bilgilere göre, gerekli özellikleri belirlemekte ve veri tabanında bulunan alaşımlar arasından, uygun olanları seçmektedir. Bilim Kodu : 62S.01.04 Anahtar Kelimeler ; Alüminyum, Malzeme seçimi, Isıl İşlem, Mekanik özellikler Sayfa Adedi : 144 Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Mustafa YURDAKUL
Özet (Çeviri)
SELECTION OF HIGH STRENGTH AEROSPACE ALUMINUM ALLOYS p.Sc.Thesis} Oğuz ÖZBAY GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT Selection of proper aluminum alloys, for several applications, requires a basic knowledge of heat treatment, corrosion resistance, and primarily, mechanical properties. In mis study, properties of high strength aerospace aluminum alloys that are necessary for alloy selection was searched, and a computer program was written to assist the selection of aluminum alloys. According to user's descriptions, the computer program determines reqiured properties, searches database, and selects aluminum alloys. Science Code : 625.01.04 Key Words : Aluminum, Material selection, Heat treatment Mechanical properties Page Number : 144 Adviser : Asst. Prof. Dr. Mustafa YURDAKUL