Bir ofis odası cebri havalandırılmasının sayısal analizi
Numerical analysis of forced ventilation of an office room
- Tez No: 126097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
BİR OFİS ODASI CEBRİ HAVALANDIRILMASININ SAYISAL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Gürkan KÜAS GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada, içinde bir insan ve nesnelerin bulunduğu bir kapalı hacim içine verilen ısıtma veya soğutma havasının, hacim içindeki dolaşımı sayısal olarak incelenmiştir. Sürekli şartlardaki üç boyutlu kütlenin korunumu, türbülanslı momentum, türbülanslı enerji, türbülans kinetik enerjisi ve türbülans kinetik enerjisinin yayınım oranı denklemleri, tanımlanan sınır şartlarıyla birlikte sayısal akışkanlar dinamiği (SAD) kullanılarak çözülmüştür. Sonuçlar, odanın çeşitli kesitlerinde hız vektörleri ve sıcaklık konturları ile gösterildi. Menfez konumları ve sınır şartları değiştirilerek hava hareketi incelenmiş ve insanın konforlu olup olmadığı irdelenmiştir. Belirli menfez konumu ve hava giriş hızları altında konfor şartlarının daha iyi sağlandığı görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez yöneticisi 625.25.00 Havalandırma, ofis odası, türbülans 150 Doç. Dr. Şenol BAŞKAYA
Özet (Çeviri)
NUMERICAL ANALYSIS OF FORCED VENTILATION OF AN OFFICE ROOM (M.Sc. Thesis) Gürkan KUAS GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT In this study, circulation of heating and cooling air supplied into an enclosure with occupants was investigated numerically. The steady state, three dimensional governing equations of mass, turbulent momentum, turbulent energy, turbulence kinetic energy and dissipation rate of turbulence kinetic energy were solved using relevant boundary conditions by means of computational fluid dynamics (CFD). Results were presented using velocity vectors and temperature contours on different cross- sections of the room. Air motion was examined by changing inlet and exit opening positions together with boundary conditions, and comfort conditions of the human occupant were scrutinized. It has been observed that better comfort conditions are obtained for certain opening positions and air inlet velocities. Science code : 62S.25.00 Key Words : Ventilation, office room, turbulence Page number : 150 Adviser : Doç. Dr. Şenol BAŞKAYA