Globalleşen dünyada geleceğin küçük ve orta ölçekli işletmeleri
Small and medium sized firms of future and globalization
  1. Tez No: 89494
  2. Yazar: HASAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Dünyanın ekonomik ve siyasi bakımdan globalleşme sürecinde, artık yaratıcılığını ve esnekliğini kaybetmiş büyük işletmelerin yerine,“esnek üretime”dayalı faaliyet özelliklerini taşıyan ve ekonomilerin dinamizmini sağlayan, istihdam yaratan ve özgür insanın“teşebbüs ruhunu”ortaya çıkaran, küçük ve orta ölçekli işletmeler ön plana çıkmıştır. Gelecekte; İnsana yatırım yapan, teknolojiyi yakalayan ve global düşünen işletmelerin ulusal ve uluslararası pazarlarda daha iyi rekabet edebilecekleri muhakkaktır. Bugün ekonomik kalkınmada başarılı, uluslararası alanda da etkili ve kalıcı olmanın en önemli koşulu; çok hızlı değişen, gelişen bilim ve teknolojiyi hızlı bir biçimde üretim birimlerine yansıtmak, dolayısı ile üretilen mallarım uygun kalite ve maliyette öncelikli olarak piyasalara sürmek olmaktadır. Ölçek ekonomileri, yani büyük işletmelerin, bu çok hızlı teknolojik değişimlere kısa sürede adapte olmaları pek kolay olmamaktadır. Hatta bazı sektörlerde de hiç mümkün olmamaktadır. Bu nedenle günümüzde, artık ölçek ekonomileri büyük ölçüde önemini kaybetmiş olup, bunun yerine teknolojinin küçük işletmeler lehine büyük gelişmeler sağladığı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ağır bastığı bir ekonomik sistem oluşmaya başlamıştır. KOBÎ'lerimizin bugünkü durumunu saptamak ve gelecekte izleyeceği gelişimi tahminlemek amacıyla yapmış olduğumuz anket çalışmasında Manisa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin global dünya ekonomisi ile uyum düzeyi ve bu uyum düzeyinin gelecekte göstereceği değişimin saptanması amaçlanmıştır. Bu bağlamda; Global dünya ekonomisine uyumda KOBİ'lerin karşılaştığı sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunları aşmada kullanabilecekleri çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the process of economic and political globalization, Small and Medium Sized Enterprises, which are based on flexible production system, gained importance, rather than Big Businesses. They provide dynamism for economies by creating employment and relinquishing entrepreneurial traits of human being. In the future, It is certain that businesses, which catch latest technological advances, invest on their people and think global, will have competitive advantage. Today, The ability to adapt ever-chancing technologic and scientific progress to production units is the first condition for being successful in the economic development and durable in the international arena, thereby bringing product with high quality and lower cost to markets on time. It is the fact that big businesses can not easily adapt themselves to high speed technological development. For these reasons, Economies of scale largely lost their importance in the today' business environment. As a result, It is started to create a economic system, in which Small and Medium Sized Enterprises are dominant. To determine current position öf Small and Medium Sized Enterprises and estimate their future position, a survey study was conducted on Small and Medium Sized Enterprises operating in Manisa Industrial Zone. Major aims of the survey study are to determine adaptation of Small and Medium Sized Enterprise in Manisa Industrial Zone to world Economy and future direction of this adaptation level. In this context, Problems faced by these enterprises are discovered. Moreover, A set of suggestion are presented to be used to solve problems.