Türkiye otoyollarında acil durum yönetim planı ve trafik yönetimi
Emergency management plan on Turkish motorways and traffic management
  1. Tez No: 126123
  2. Yazar: AHMET İRFAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
TÜRKİYE OTOYOLLARINDA ACİL DURUM YÖNETİM PLANI VE TRAFİK YÖNETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) A. irfan ÜNAL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2002 ÖZET Bu tezin amacı doğal afetlere karşı iyi düşünülmüş bir plan hazırlamak ve topluca tedbirler alarak otoyolları doğal afetlere hazırlamaktır. Ayrıca felaket öncesinde, felaket anında ve felaket sonrasında can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından, ilgili kurum ve kuruluşların görevlerini düzenlemek ve alınacak önlemler ve teknik kriterler ile müdahale şartlarını belirlemektir. Acil durum yönetim planı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğu altında bulunan trafiğe açılmış 1851 km uzunluğundaki otoyolları ve otoyollar üzerinde bulunan her türlü sanat yapısını (tünel, viyadük, köprü v.b.) kapsamaktadır. Otoyolların bulunduğu 1. (İstanbul), 2. (İzmir), 4. (Ankara), 5. (Mersin) ve 17. (İstanbul Boğaz Köprüleri) Bölge Müdürlükleri kendi bölgelerinin jeolojik yapısına, iklim koşullarına ve deprem sınıfına göre kendi acil durum yönetim planını hazırlamakla sorumludur ve Karayolları Genel Müdürlüğünce kurulacak Kriz Merkezine bağlıdır. Acil Durum Yönetim Planı hazırlandıktan sonra değişik Acil Durum Senaryolarına göre görevlilerin yapması gereken sorumlulukları belirlemek bu tezin hedefidir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Karayolları, Otoyolları, Acil Durum, Doğal Afetler Sayfa Adedi : Tez Yöneticisi : Yard.Doç.Dr.M. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
EMERGENCY MANAGEMENT PLAN ON TURKISH MOTORWAYS AND TRAFFIC MANAGEMENT (M.Sc. Thesis) A. IrfanUNAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2002 ABSTRACT The purpose of this thesis is to prepare a well designed plan against natural disasters and to prepare the motorways for the natural disasters taking collective measures. It is also to regulate the relevant institutions and organizations and designate the measures, technical criteria and intervention conditions in respect of life and property security before, during and after the disaster. Emergency management plan comprises the motorways and every kind of structures (tunnel, viaduct, bridge, etc.) on along the motorways which is 1851 km in length and open to traffic under the responsibility of General Directorate of Highways. 1st, 2nd, 4th, 5th and 17th Region Divisions on which the motorways are located are responsible for preparing their own emergency management plan according to the geological structure, weather conditions and earthquake class of their region and they are under the Crisis Center to be established by General Directorate of Highways. It is this thesis' purpose to designate the liabilities of the authorities according to different Emergency Scenarios after the preparation of Emergency Management Plan. Science Code : Key Words Page Number : Highways, Motorways, Emergency, Natural Disasters Adviser : Asst. Prof.Dr.M.Kürşat ÇUBUK