Konfeksiyon sanayiinde lcyralı kumaşların dikiş problemlerinin incelenmesi
An investigation for sewing problems of elastic fabrics in clothing industry
- Tez No: 198653
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİNNAZ MERİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZETGünümüzde elastan (lycra®) içeren dokuma kumaşlardan yapılan giysilere talepoldukça fazladır. Elastanlı kumaşın rahatlığı, vücuda uyumu, esnekliği onu aranan ürünhaline getirmiştir. Bu araştırmada; tekstil endüstrisinin son yıllarda en önemlikonularından biri olan, konfeksiyon sanayiinde elastan (lycra®) içeren dokumakumaşların dikiş problemleri incelenmeye çalışılmıştır.Elastan (lycra®) içeren dokuma kumaşın, dikiş problemlerini inceleyebilmekiçin elastanlı kumaşın oluşum aşamalarını çok iyi takip etmek ve kumaşın özellikleriniortaya çıkarmak gerekir.Bu amaçla, bu araştırmada, elastan oranları % 3-4 arasında değişen, farklıözelliklerde elastanlı dokuma kumaş numuneleri dokutulmuştur. Bu kumaşnumunelerinde; elastan çekim oranının, ön fikse sıcaklığının, silikonlu aprenin, kumaşsıklığının, örgü tipinin, elastanlı iplik tipinin ve elastanlı iplik üzerindeki punta sayısınındikiş performansı ve dikiş problemleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Dikişperformansının belirlenmesinde etkili olan değerler, kopma mukavemeti ve uzaması,kalıcı uzama ve kumaş elastikliği (growth), yırtılma mukavemeti, dikiş mukavemeti,dikiş yeterliliği ve iğne dalış kuvvetidir. Dikiş problemleri olarak, dikiş kayması, dikişsırıtması ve dikiş hasarları incelenmiştir.Elastanlı dokuma kumaşlarda en fazla dikiş probleminin dikiş hasarlarındanortaya çıktığı görülmüştür. Elastanlı kumaşların kopma dayanımları düşük hasara karşıeğilimleri yüksektir. Elastan içeren dokuma kumaşların dikiş problemleri vedikilebilirlik değerleri objektif olarak ortaya çıkarılmış, kumaş özellikleri iledikilebilirlik göstergeleri arasında lineer korelasyonlar elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Konfeksiyon, elastan, çekim oranı, silikon, puntalı iplik, turluiplik, iğne kesme indeksi, dikiş yeterliliği, iğne dalış kuvveti, dikiş açması, dikişsırıtması
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn todays world, there is significant demand to elastic woven stretch fabrics.Garments made from elastic woven stretch fabrics allow easy body movements, fit well,keep their shape and they are comfortable to wear. Elastane has now become a standardfiber in all areas of clothing. In clothing industry, the sewing problems of elastic wovenfabrics are very important.In order to be able to observe the sewing problems of elastic fabrics, theproduction step of fabrics should be followed carefully and fabrics specifications needsto be determined precisely.In this study, 3 fabric types were woven with different specifications for theexperiments. Elastane ratio was taken % 3-4 in those fabrics.This study presents an experimental study about the effects of elastane drawratio, pre- fixation temperature, silicone, fabric structure and elastane yarn structure tothe sewing performance and sewing problems. Breaking strength, breaking strain,residual extension, tear strength, seam strength, seam openning strength, seamefficiency and needle penetration forces were important factors for sewing performance.There are two basic problems in the seam operation of the elastic fabrics. One of them isunsufficient elasticity of the seams and the other is elastane damage.In woven stretch fabrics the major sewing problems occur due to the sewingdamage. Those fabrics have low breaking strength and tendency to sewing damage. Atthe end of the experimental study, relations between sewability and fabric propertieswere determined.Keywords : Clothing, elastane, draw ratio, silicone, air-covered yarn, twisted yarn,needle damage index, seam efficiency, needle penetration force, seam slippage, seamgrinning