Dijital kültürün dezavantajlı kadınlar üzerindeki etkisi: Gaziantep örneği
The effect of digital culture on disadvantaged women: The case of Gaziantep
  1. Tez No: 845093
  2. Yazar: LÜTFİYE MERAL ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL RENGİN KÜÇÜKERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı dezavantajlı bölgede yaşayan kadınların dijital kültürle olan ilişkileri ve bu ilişkinin yarattığı değişimin sosyal hayatlarında nasıl bir etkiye yol açtığının ayrıntılı olarak incelenmesidir. Nitel araştırma deseni ile yürütülen araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep'in Şehitkamil ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesinde ikamet eden dezavantajlı 16 kadın oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini belirlemede kolay ulaşılabilir durum örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma verileri, dezavantajlı kadınlar ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda toplanmıştır. Görüşme formu ile toplanan veriler içerik ve betimsel analiz teknikleri ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların çoğunun televizyon izlemeye günde üç-dört saat zaman ayırdıkları tespit edilmiştir. Yine araştırmada, 'dizi film' ve 'kuşak programlarının' en çok izlenen program türleri olduğu anlaşılmıştır. Televizyon izleme nedenleri arasında ise, eğlenme, zaman doldurma ve dizilerdeki yaşam biçimlerini görme gelmektedir. Ayrıca, araştırmada, dezavantajlı bölgelerde yaşayan kadınların (katılımcılar) çoğunun internette günlük 2-3 saatten fazla zaman geçirdiklerini tespit edilmiştir. İnternette, örneğin sosyal medyada ya da diğer adıyla dijital ortamda geçirdikleri zaman için katılımcılar duygusal rahatlık, iletişim, zaman değerlendirme, gündemi takip etme gibi olumlu nedenler ortaya koymuşlardır. Bu kapsamda, katılımcılar, ayrıca dijital ortamların olumsuz yanları olarak, boşa zaman geçirme, kötü alışkanlıklara özendirme, aile içi ilişkilere zarar vermesi ve değerlerimize ters düşme gibi kavramlar üzerinde durarak değerlendirme yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine in detail the relationship of women living in disadvantaged areas with digital culture and how the change created by this relationship has an impact on their social lives. The study group of the research conducted with qualitative research design consists of 16 disadvantaged women residing in Karşıyaka Neighbourhood of Şehitkamil district of Gaziantep. In determining the sample of the study, the easily accessible case sampling method was used. The research data were collected through semi-structured interviews with disadvantaged women. The data collected through the interview form were analysed using content and descriptive analysis techniques. According to the results of the research, it was determined that most of the participants spent three to four hours a day watching television. The study also revealed that 'TV series' and 'generation programmes' are the most watched programme types. The reasons for watching television are entertainment, filling time and seeing the lifestyles in TV series. The study also found that most of the women (participants) living in disadvantaged areas spend more than 2-3 hours per day on the internet. For the time they spent on the internet, i.e. social media or digital media, the participants gave positive reasons such as emotional comfort, communication, time utilisation, and following the agenda. In this context, the participants also evaluated the negative aspects of digital environments by focusing on concepts such as wasting time, encouraging bad habits, harming family relationships and contradicting our values.