İşletmelerde insan kaynakları motivasyonunun örgütsel değişim odaklı incelenmesi
Organizational change effects of human resources's motivation analyz in business firm
  1. Tez No: 126184
  2. Yazar: TOLGA ILGAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Küreselleşme paralelinde gelişen bir çok değişim, işletmeleri istese de, istemese de değişime zorlamaktadır. İşletmeleri değişmeye zorlayan nedenlerin başında özellikle teknolojik gelişmeler, artan rekabet ve yeni yönetim yaklaşımlarının uygulanması sonucu elde edilen başarılı sonuçlar gelmektedir. Dolayısıyla değişimlere uyum sağlayabilen, etkin bir yönetimi gerçekleştirmeye yönelik bir yönetim kültürünü yayabilen daha da ötesi, değişimleri yönetebilen işletmeler, rakiplerine oranla rekabetçi güçlerini ve örgütsel performanslarını artıracaklardır. İşletmelerin örgütsel değişimdeki başarısı, teknolojik değişimleri işletmelere transfer etmekle veya bazı değişimlere uyum sağlamakla mümkün olabileceği düşünülmemelidir. İşletmelerin örgütsel değişimde başarısı, yeni teknolojilerin transferi kadar, teknolojileri kullanacak, yeni yönetim yaklaşımlarının uygulanmasına olumlu tepki verecek insan kaynaklarının değişimlere karşı yaklaşımıyla da ilgilidir. Genelde, işletmelerde gerçekleştirilmek istenilen değişimlere karşı insan kaynaklan işlerini kaybetme, kendilerinin önemsiz olacağı, ücretlerinin düşürüleceği, yeniden öğrenme sürecine girecekleri gibi bazı endişelerden dolayı direnç gösterirler. Bundan dolayı, işletmelerde örgütsel değişimi başarmak insan kaynaklarının bu değişimlere karşı tutumunda pozitif bir değişimin sağlanmasına bağlıdır. En önemli değişim faaliyeti de budur. Bu değişim sağlanamadığı sürece, işletmelerde istenilen örgütsel değişimin, istenildiği gibi başarıya ulaşması mümkün olmayacaktır. Bu durumda, insan kaynaklarının tutum ve davranışlarında değişiklik yapmak, diğer deyişle örgütsel değişimi benimsetecek çabalara girmek gerekecektir. Bu çabalarda kullanılabilecek en önemli araç ise motivasyondur. Motivasyon, insan kaynaklarını işletme amaçlarıyla bütünleştirmeyi, ortak bir noktada buluşturmayı, işletmenin etkinliği ve verimliliğini sağlamak için istekle çalıştırmayı sağlar. Ayrıca, hızlı değişimlerin gerçekleştiği günümüzde motivasyon, işletmelerin amaçlarına ulaşmasını sağlayacak değişim faaliyetlerine insan kaynaklarının yaklaşımım pozitif yönden bakmalarım sağlayarak, değişimlere karşı olası dirençleri ortadan kaldırır. Bu özelliklerinden dolayı örgütsel değişim ile motivasyonun birbiriyle doğrusal olarak ilişkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Today's global world, its very easy and rapid to be aware of a news or to obtain a data from the other side of the world by ultimate satelite systems and new computer technologies. Because of this rapid change in the technology, adapting theirself to this new competitive world become more important for all enterprises. The most forcing reasons for the enterprises to adapt to changes are; technological innovations, increasing competition and new administrative approaches. We can conclude that enterprises which can adapt theirself to chance or can establish a organizational culture for effective administration, will inrease his compatitiveness and organizational performance. Whereas, enterprises effectiveness or the success can not only be related by transfering the changes to organization or adapting the organization to this changes. The human factor is also one of the most important point while using the transfered technology in the organization and their attitude to new administrative approaches. The personel's approach is becoming important because in most organisations personel is against to changes. For this reason, to increase the effectiveness of the change personels pozitive attitude to changes has to be established. *f you don't establish the positive personel attitude toward to enterprises' organizations change, success can not be expected. The most important method to change the personels' attitude is motivation. Motivation can establish the integrity between the organizations objectives and the personels' objectives. Moreover, motivation can solve the unexpected future personel problems and gives an idea about the personel needs through the process. As a result, the parellel relation between the change and the motivation is held in this study. In the change process motivation is held and with this study, motivation aplications effect to organizational change and organizational changes effects of personels' motivation is analyzed.