Demokrasi odaklı polis kimliği ve Türkiye'de demokrasi odaklı polis kimliği oluşturma yaklaşımının belirlenmesine yönelik bir uygulama
Democracy oriented police identification and an application aimed at defining an approach at forming democracy oriented police identification in Turkey
  1. Tez No: 126183
  2. Yazar: FATİH ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHEMT KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Kamu düzenini korumak ve suçlarla mücadele etmek her devletin temel görevidir ve devletler bu görevlerini polis teşkilatlan sayesinde yerine getirirler. Bu görevler çoğunlukla zor kullanmayı gerektirir ve bu nedenle polis bir ülkede tek meşru güç kullanma yetkisine sahip olan kurumdur. Demokrasi kavramının gelişmesiyle birlikte özgürlük, insan haklan ve katılma konulan toplumda daha çok gündeme gelmeye başlamış ve polis sahip olduğu güç kullanma yetkisi nedeniyle en çok tartışılan ve eleştirilen kurumlardan biri haline gelmiştir. Günümüzde halk polisten görevlerini yerine getirirken asgari güç kullanmasını ve demokratik değerlere saygılı olmasını beklemektedir. Tüm ülkeler için demokratik değerlere sahip polis kimliğine sahip olmak temel amaç haline gelmiştir. Bu tezde demokrasi odaklı polis kimliği dört bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümde genel olarak polislik kavramının analizi, tarihsel gelişimi ve Türkiye'de ve bazı demokratik kabul edilen ülkelerdeki polis teşkilatlan üzerinde durulmuştur. îkinci bölümde; demokrasi kavramı ve unsurları incelenmiştir. Üçüncü bölümde; demokratik polis kimliğinin unsurları ve engelleyen faktörler üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise; Türkiye'de demokrasi odaklı polis kimliği açısından mevcut durum analiz edilmiş ve Kütahya ilinde demokrasi odaklı polis kimliği oluşturmada yaklaşım belirlenmesine yönelik bir uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT It is the basic duty of a state to protect the public order and sruggle with crimes and states perform these duties by means of police organizations. Mostly this duties require using force and because of this in a state police is the only organization which has authority to use legitimate force. With the development of the concept of democracy, freedom, human rihgts and participation have started to get more importance in community and because of the authority to use force, the police have become one of the organizations most discussed about and criticized. At present, the people want police to use minimum force and respect to democratic values by performing his duties. Having a police identification that has democratic values has become the basic aim for all countries. In this dissertation democracy focused police identification was examined in four part. In the first part, it was focused on the meaning of the police identification, its history and the police organizations of some democratic countries. In the second part, the concept of democracy and its elements were examined. In the third part, the elements of democratic police identification and preventing factors were pointed out. In the fourth part, the present situation about the democracy focused police identification in Turkey was examined and an empirical study was executed in order to define democracy focused police identification in Kütahya. MK0SİAKIASYON - «"**