Örgütlerde personel güçlendirme ve emniyet örgütünde personel güçlendirme yaklaşımının belirlenmesine yönelik bir uygulama
Employee empowerment in organizations and an emprical study on aiming to determining the approach of employee empowerment in Turkish police organization
  1. Tez No: 126187
  2. Yazar: SAVAŞ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Örgütler, verdikleri hizmetin veya ürettikleri ürünün daha kaliteli olması için değişen ortamlara uyum sağlamak durumundadırlar. Bu amaçla çeşitli yöntemler kullanmaktadırlar. Geçmişte birçok örgüt; kaliteye, ürettiği ürün veya verdiği hizmetten başlarken, çağımızda insan faktörünün öneminin artması dolayısıyla, artık bu faaliyetlere, örgütün insan unsuru olan personelden başlamaktadır. Kaliteli üretime ilk olarak; insanın örgütsel anlamda tanınması, belli başlı yeteneklerini kullanması için ortam sağlanması, gerek mesleki gerek sosyal bakımdan üst yönetim tarafından desteklenmesi gibi uygulamalardan başlanmalıdır. Kaliteli üretim yapabilmenin en önemli koşulu, o üretimi teknik olarak gerçekleştiren personelin güçlendirilmesidir. Bu tezde personel güçlendirme faaliyeti dört bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümde genel olarak personel güçlendirmenin ne anlama geldiği, gelişim tarihi, oluşum nedenleri ile unsurları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise; personel güçlendirme yaklaşımları ile yönetimsel işlevleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise personel güçlendirmenin basan kriterleri ve örgüte faydalan üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise genel olarak kar amacı gütmeyen örgütlerdeki personel güçlendirme unsurları incelenmiş, Emniyet Örgütünün personel güçlendirmedeki mevcut durumu analiz edilmiş ve Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı'nda personel güçlendirmede yaklaşım belirlenmesine yönelik bir uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Organizations must be in position of adapting to the changing environment to make their own products or services in best quality. For this reason, various methods are being used. While most of the organizations that existed in the past started quality activities from their own products or services, in contemporary world, because of the increase of human factor, these activities are being started from the human element of the organization, people. While starting from the human element, first, there come the recognition of the staff in organizational manner, providing an environment to show their skills, a support from the management either occupational or socially. The best way of producing best quality product is empowering the staff who produce those outcomes technically. In this dissertation employee empowerment was examined in four part. In the first part, it was focused on the meaning of employee empowerment, its history, its establishing reasons and its elements generally. In the second part, the approaches of employee empowerment, the analysis of employee empowerment from the view of management functions were examined. In the third part the criteria of the best employee empowerment activity and its advantages to the organization were pointed out. In the fourth part, the methods of employee empowerment that are being used in non-profit organizations were examined in general, and analyzed its condition in Turkish National Police Organization and there established an empirical study in General Directorate Of Turkish Police Organization Headquarters in order to establish the best employee empowerment approach.