Örgütlerde personel güçlendirme ve milli eğitim örgütünde personel güçlendirme yaklaşımının belirlenmesine yönelik bir uygulama
Empowerment in organizations and an application for determination of empowerment approach in national education organization
- Tez No: 526097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gelişen teknolojiye paralel olarak her geçen gün örgütlerde insan faktörünün önemi artmıştır. Böylece insan kaynakları yönetiminde de farklı yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımlardan birisi de personel güçlendirme yaklaşımıdır. Bu çalışma ile personel güçlendirme uygulamaları hakkında Milli Eğitim Örgütünde çalışanların durumunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu çalışmada örnek kütle olarak belirlenen Zonguldak İli Kozlu İlçesinde görev yapan öğretmenlere personel güçlendirme anket formu elden dağıtılarak, geri dönüşümü sağlanan anketler SPSS 18 Paket Programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular Milli Eğitim Örgütünde yeterli düzeyde personel güçlendirme uygulamalarının bulunduğunu ve insanların bu uygulamalardan memnun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In parallel with developing technology, day by day the importance of human factor increase in organisations. So different approaches also appear in human resources management. One of these approaches is employee empowerment approach. With this project, it is aimed to present the condition about employee empowerment practises of the people working at national education organization. In this project, recycled questionnaires were analysed with SPSS 18 pocket programme by handing out employee empowerment questionnaire form to serving teachers in Kozlu, Zonguldak stated as sample population. The result so obtained shows that there are sufficient employee empowerment practices in national education organizations and people are satisfied with these practices.