Ayrılıkçı terörü besleyen kaynaklar ve teröristlerin özellikleri
The Sources of feeding separatist terror and properties of terrorists
- Tez No: 126258
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOLUNAY ŞENOL ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET 11 Eylül saldırılarıyla vahşetini tüm dünyanın gözleri önüne bir kez daha seren terörizm, dün var olduğu gibi, gelecekte de var olacaktır ve önemim hiçbir zaman yitirmeyecektir. Terör mağduru ülkelerin başında, yıllardır terörle yatıp kalkan ülkemiz gelmektedir. İç ve dış mihrakların yönlendirmesiyle, ne yazık ki büyük çoğunluğunda da kendi vatandaşlarımızın maşa olarak kullanılmasıyla, ülkemizin ekonomik ve sosyal istikran daima, - özellikle 1960'lardan sonra yoğun bir şekilde - zedelenmeye, bozulmaya, halkımızın arasına ayrılık tohumlan ekilerek kutuplaştırılmaya, bansın, huzurun, güvenin, istikrarın yerini düşmanlığın, korkunun, endişenin ve güvensizliğin alması sağlanmaya çalışılmıştır. Yıllardan beri ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan terör örgütleri ile mücadele - ki bunlardan devletimizin ve milletimizin en çok zarar gördüğü kanlı terör örgütü PKK' dır -yakın zamanlara kadar hep bir güvenlik sorunu olarak algılanmış, çözüm de hep bu yönde aranmıştır. Terör, terörizm ve terörist olgularına sadece polisiye ve askeri açılardan bakılmıştır. Sorunun çözümü, sorunun kaynağında aranmamış, son zamanlara kadar teröre karşı hep, silahlı mücadele yöntemi tercih edilmiştir. Bu uğurda binlerce masum insanımız teröre kurban verilmiş, 100 milyar dolan aşkın para harcanmış ama kesin bir sonuç elde edilememiştir. Sadece güvenlik güçleri ile yapılacak terörle mücadele ilk etapta başarılı gibi görünse de kesin bir sonuca ulaşılamayacaktır. Çünkü problemin kaynağına inmek, çözümleri de sebeplere göre bulmak elzemdir. Terörün sosyolojik, psikolojik, tarihsel, biyolojik, ekonomik, coğrafık, dini, ırki her türlü boyutu, teröristlerin kişilik özellikleri ile birlikte akademik bağlamda ele alınıp irdelenmeli, sebepler ve çözüm önerileri ortaya konulmalıdır.Terörle mücadelede, terör örgütlerini ve teröristleri tüm yönleriyle çok iyi bilmekle başarıyla sonuçlandırılabilir. Teröristlerin hareket tarzlarını önceden kestirebilmek; onları çok iyi tanımakla, ideolojilik beslenme kaynaklarını ve literatürlerini çok iyi bilmekle mümkün olabilir. Acaba insan niye terörist olur? Annesi, babası, kardeşi terörist değilken, o niye böyle bir tercihe yönelir? Onu, kadın-erkek, genç-ihtiyar demeden, kundaktaki bebeğe bile acımayacak derecede ölüm makinesi haline getiren nedir? İnsanı bu hale getiren sosyolojik, psikolojik, biyolojik, kültürel, ekonomik, coğrafık, tarihsel, dini, ırki etkenler nelerdir? Örgütler elaman kazanırken hangi metodları kullanır? Etnik 10bölücü terör örgütlerinden birisi ve ülkemize en çok zararı dokunan PKK terör örgütünü baz alarak, bunları irdelemeye çalıştık çalışmamızda. Terör sorunu, terörün her türlü boyutunun ve teröristlerin tüm özelliklerinin akademik bağlamda ele alınıp irdelenmesi, ilgili tüm kurum ve kuruluşların katılımı ve destek vermesiyle çözülebilir.Ama her şeyden önce, insanımıza çok iyi bir eğitim vermek suretiyle terörün kötülüğünü anlatabilir, teröre karşı olma şuuru verebilir ve toplum içersinde her fikre sahip insanlarla birlikte yaşamayı öğretebilirsek; hiçbir örgüt eleman ve destekçi bulamaz. Anahtar Kelimeler : Terör, terörizm, terörist, PKK, bölücü, örgüt, etnik, ideoloji, propaganda, eğitim, Kürt iv/
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Terrorism which put forward its wildness attacks on 1 1 September one more time in front of the eyes of the world will be in the future as in the past and will never lose its importance. Our country has been the major at the first terror wronged country. With the collimation of interior and exterior focus, unfortunately in the majority of terrorism our citizens being used as tongs, economic and social stability- especially after I960' s densly been injured and spoiled, planting seperateness seeds amoung our society, instead of peace, comfort and confidence enmityf fears wonder and inconfidence have been tried to take place. Contention with terror organization which is one of the most important problem of our country for years is PKK which our country suffered. Till recently it has been perceived as a security problem, solution has been always looked for in this way. Terror, terrorism and terrorist events have been always looked from police and military point of view.Solution of problem has never been sought in the source of problem, till recently armed contention method has been preferred. Our thousands of innocent people have been sacriticed to the terror, over 100 billion USD has been spent but a definite result hasn't been achived. Contention with terror which will be carried out with security forces even seems succesful in the first stage, will never reached definite result. Because reaching the source of problem, finding the solution the according to the reasons indispensable. Sociological, psychological, historical, biological, economical, geographical, religion, racial, all the extents of terror have to be academic scrutinize with the personality feature of terrorist and solution suggestions have to be put forward. The contention with terror can be succesfully resulted by knowing very well the movement manner of terrorists in advance may be possible by recognizing them very well and by knowing their ideoligical feeding sources and literature. Why does a person be terrorist? While his mother, brother isn't terrorist, why does he tend this preference? What makes him death machine without saying male- female, young-old even not feeling sorry to the babies in swadding clothes. What are the sociological, psycological, biological, culturel, economical, geographical, historical, religion and racial factors that make a person like this condition? Which method do the organizations use to obtain members? We tried to scrutinize in our study by considering PKK terror organization as base.Terror problem can be solved with scrutinizing all various extents and all the feature of terrorists in academic meaning and participation and giving support of all the related institutions. But at once on condition giving our people very good education it can be explained badness of terror, it can be given how to be againts to terror and if we can teach them to live with the people who have different opinion, none of the organizations find member and supporter. Key Word:Terror, terrorism, terrorist, PKK, separatist, organization, ethnic, ideology, propaganda, education, Kurt W