Polikonjuge norbornadien türevlerinin sentezi üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 12628
  2. Yazar: TAYFUN OLTULU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Görünür bölgede soğurma yapması güneş enerjisini etkin bir şekilde depolanması beklenen konjuge polinorbornadien sistemlerinin sentezi amaçlanmıştır. Sentez yolu olarak dehidronorkamforun ard arda kondenzasyonu ve sonunda ürünün enol eterlerine dönüştürülmesi planlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında literatürde bilinen yollarda değişikliğe gidilerek ve yeni reaktifler kullanarak oldukça iyi bir verimle oluşması sağlanmıştır. Aynı şekilde dehidronorkamforun kondenzasyon verimi de tepkime koşullarının optimizasyonu ile %31'den %57'ye çıkartılmıştır. Ancak kondenzasyon dimer basamağında durmakta, yüksek oligamerlerin oluşumu engellenmektedir. Tepkimenin mekanizması ve dimerin molekül yapısı tartışılarak bu sonuç sterik nedenlere bağlanmıştır. Dehidronorkamforun sililenol etere dönüştürülmesiyle soğurma bantlarında norbornadiene göre önemli batokromik kayma gözlenmiştir. Dimerin silil eterine dönüştürülmesi moleküldeki sterik engeller nedeniyle gerçekleştirilememiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present work, the synthesis of conjugated polynorbornadienes via multiple condensation of dehydronorcamphor is attempted. It is expected that these compounds should absorb at UV-Visible region and storage the solar energy by interconversion of norbornadien Quadricyclane structures. Before going to the main reaction, an efficient synthesis of dehydronorcamphor was developed by variation the older methods. The yield of condensation of this compounds is improved and raised from 31% to 57% by optimization of the reaction conditions. In spite of several attempts the condensation stopped after dimer formation. The mechanism of the reaction and the structure of the dimer are discussed and the restricted oligomer formation attributed to the sterically crowded structure of the dimer. By silylation of the dehydronorcamphor an important bathocromic shift of UV-absorbtion in the norbornadien structure is achieved. The silylation attempt of the dimers is failed, probably, due to the the mentioned steric reason.