Nafimidon hidroklorürün elektroindirgenme davranışı ve diferansiyel puls polarografik miktar tayini
  1. Tez No: 12629
  2. Yazar: MEHTAP GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada nafimidon iıidroklorür (i-(2-naftoii metil) irnidazoı iıidroklorür )'ün pH 4, 1, 10 tampon çözeitilerindeki elektrokimyasal davranışı, diferansiyel puis polarografi, gerilim kontrollü kulometri, doğrusal taramalı voltametri yöntemleriyle incelendi. Bileşiğin eser analizi için kaiibrasyon eğrileri oluşturuldu ve elektroindirgenme mekanizmaları önerildi. Asidik ve nötral orta.miarda nafimidon hidroklorür için gözlenebilme sınırı 2.58x10-7 M, bazik ortamda ise 5.33x10-7 m olarak belirlendi. Kalibrasyon eğrilerinin çiziminde korelasyon katsayısı asidik ve nötral ortamlarda 0.994. bazik ortamda 0.996 olarak bulundu. Nafimidon hidroklorürün değişik pH ortamlarındaki eiektroindirgenme ana ürünü nafimidon alkol olarak önerildi. Bunun yatımda asidik ve nötral çözeltilerde hidrokarbon ve dialkil civa bileşiği oluşumu, bazik çözeltilerde ise nötral radikal dimerleşme ürünü oluşumu söz konusu olabileceği tartışıldı.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, the electrochemical behaviour of nafimidone hydrochloride (l-(2-naphthoyimethyl) imidazole) hydrochloride) in buffer solutions having pH values of 4,7 and 10 was investigated using differential pulse poiarography,controiied potential coulometry and linear sweep voltarnrnery. The calibration curve were formed for the trace analysis of the compound and a possible mechanism for the electroreduction were proposed. The detection limits obtained for nafimidone hydrochloride are 2,56x1 0-7 M in acidic and neutral solutions and 5,33s 10-7 M in alkaline solution. The correlation constants of calibration curves' were found as 0.094 for acidic and neutral solution and as 0.996 for alkaline solution. The nafimidone alcohol was proposed as the main electroreduction product of nafimidone hydrochloride. In addition it was suggested that the formation of hydrocarbon and dialkyi mercury compound in acidic and neutral solutions and the formation of dimerization product of neutral radical in alkaline solution could be possible.