Kamu politikaları, terör ve basın
- Tez No: 126310
- Danışmanlar: PROF.DR. KORKMAZ ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu çalışmanın genel amacı terörle mücadele birimlerinin uyguladığı taktik ve politikalarının kanunlar çerçevesinde olup olmadığı ile bunların demokrasi üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmada mafya organizasyonları ile güvenlik güçleri için çalışan bazı bürokratların ilişkileri incelenmektedir. Bu bağlamda yazılı basının Susurluk olayındaki pozisyonu da gözlemlenmektedir, özel olarak 1996 yılından beri yazılı basında çıkan Mahmut Yıldırım (Yeşil) haberleri incelenmektedir. Bu bağlamda birkaç ana soruya yanıt aranmıştır: 1. Mafya, bürokrat ve politikacılar arasındaki ilişki neden kuruldu? 2. Susurluk kazasından önce ve sonra ne oldu? 3. Susurluk kazasından sonra da benzer ilişkiler sürmekte midir? 4.Bu ilişkiler terörle mücadele açısından ne anlama gelir? Çalışmada ana kaynak olarak, Hürriyet, Milliyet, Sabah, Cumhuriyet, Yeni Yüzyıl, Radikal, Aydınlık, Zaman, Yeni Şafak ve.Akşam'dan oluşan basın organlarında Susurluk ve Yeşil'e ilişkin olarak 1996 yılı Kasım ayından bu yana çıkan haber ve yorumlar incelenmiştir. Sonuç; basında çıkan haberler ve yorumların ışığında terörle mücadelede güvenlik güçlerine yardım ile başlayan ilişkiler daha sonralarda kanundışı konularda da sürmüştür. Susurluk kazasından sonra bu ilişkilerin bittiği konusu kuşkuludur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY General purpose of this study is to examine the tactic and policy of anti-terrorism forces, whether they are lawful or not. In addition to this, has tried to estimate the effect of the Turkish democratic system. This study also examine that the relationship between mafia organizations and few bureaucrats who work for security forces. The position of mass-media is examined on Susurluk event. We have focused on the news about Mahmut Yıldırım (Yeşil) since 1996. This thesis tries to answer three main questions, which are: 1. Why did the relationship build up between mafia, bureaucrats and politicians? 2. What happened after the Susurluk accident? 3. Do they have same relationship after the Susurluk accident? 4. What is the meaning of these relations on preventing terror? The sources of this study are, Hürriyet, MitUyet, Sabah, Cumhuriyet, Yeni Yûzyû, Radikal, Aydınlık, Zaman, Yeni Şafak and Akşam. As a result, the relationships between bureaucrats and mafia have been continued since Susurluk accident. We are suspicious whether it is ended after the Susurluk event.