Terör olaylarının medyada yansımaları (Hizbullah operasyonları örneklemesi )
Reflections of the terror events in the media (the approacsh of the media to the operations made by police forces againts Hizbullah
- Tez No: 126311
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT GÜVENİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusunu“terör olaylarının medyada yansımaları”çerçevesinde 17 Ocak 2000 tarihinde Hizbullah'a yönelik olarak yapılan operasyonlar ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili medyanın yaklaşımı oluşturmaktadır. Bu çalışmada, terör sorununa medyanın yaklaşımının olumlu ve olumsuz yönlerinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Bunun yanında terör gibi önemli bir sorunla ilgili olarak hükümet politikalarının ve güvenlik faaliyetlerinin medyada desteklenmesine/desteklenmemesine bakılarak siyasal iktidar medya ilişkilerine yönelik bir perspektif oluşturmaya çalışılacaktır. Bu bağlamda birkaç ana soruya yanıt aranmıştır: 1. Terör sosyolojik bir olgudur ve bu sorunun çözümü için yalnızca polisiye tedbirler yeterli değildir. Bu konuda medyaya düşen görevler nelerdir? 2. 17 Ocak 2000 tarihinde ve sonrasında terör örgütü Hizbullah'a yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlarda medya güvenlik politikalarını destekleyici yayınlar yapmış mıdır?3. Terör olaylarının haber değeri yüksektir ve kamuoyunun ilgisini çekmektedir. Medya, terör olaylarında bilinçsiz olarak terör örgütlerinin propagandasını yapabilmekte midir? 4. Terör olaylarının medyada yansımaları konusunda terör örgütlerinin, medya mensuplarının, polis örgütünün, siyasal iktidarın ve kamuoyunun algılamaları ve beklentileri nelerdir? Çalışmada terör ve medya yansımalarına ilişkin literatür taraması yapılmış, Hizbullah operasyonlarına ilişkin operasyon sonrası bir aylık yazılı basın taranmıştır. Sonuç olarak; terör haberlerinin medyada yansımalarının olumlu ve olumsuz sonuçları olmaktadır. Terörle mücadelede medyaya önemli görevler düşmektedir. Hizbullah operasyonları sürecinde medya güvenlik politikalarını destekleyici bir tutum takınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is, in the framework of the“reflections of the terror events in the media”, the approach of the media to the operations made by police forces against Hizbullah on 1 7 January 2000 and the developments afterwards. In this study, it is aimed to show the positive and the negative side of the media's approach to the terror problem. In addition, concerning a very serious problem like terror, it will be attempted to form a perspective with regard to relations between political power and media by examining the support/not support to the government policies and security activities from the media. In this regard, a few main questions need to be asked. 1. Terror is a sociologic fact and the solutions of this problem with police measures are not adequate. What are the responsibilities of the media in this matter? 2. Has the media supported the security policies of the government concerning the operations made on 17 January 2000 against Hizbullah and afterwards?3. The value of the terror news is high and takes attention of the public. Can media make the propaganda of the terrorist groups in the terror events unaware of it? 4. What are the perceptions and the expectations of the terror groups, media community, police forces, political power and the public on the reflections of the terror events in the media? In the study, regarding the terror and the media reflections of the events, a dense literature scanning made and one-month period printed press after the Hizbullah operations examined. Consequently, positive and negative sides of the terror news may happen. There exist important responsibilities of the media in the fight against terrorism. During the Hizbullah operations period, media took a supportive approach to the security policies.