Demokrasi ve terör
Democracy and terror
  1. Tez No: 145651
  2. Yazar: REŞAT AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu tez demokrasi ve terör arasındaki ilişki hakkındadır. Tezdeki temel bakış açısı demokrasi ile terör arasındaki ilişkinin nasıl meydana geldiği, aralarında dolaylı ya da doğrudan bir ilişkinin kurulup kurulamayacağı ve günümüzde hangi boyutlarda olduğunu anlamak üzerine kurulmuştur. Bunun için demokrasi ve terör kavramları tarihsel bir bakışla ele alınmış ve günümüzdeki konumlarına bu bakış çerçevesinde yaklaşılmıştır. Çünkü, demokrasinin kökenleri Eski Yunan'a dayandığı kadar, terör de tarih boyunca hem Doğu İslam dünyasında hem de Batı Hıristiyan dünyasında sürekli var olmuştur. Ancak, her ne kadar tarihte H. Sabbah'ın örgütü gibi örgütlü ve sistemli çalışan bazı terör örgütleri ortaya çıkmışlarsa da, uluslararası düzeyde ve masum insanlar üzerinde eylemde bulunan, örgütlü, planlı, ve sistemli çalışan ve ileri seviyedeki teknolojik araçları kullanan terör örgütlerinin ortaya çıkmaları 20. yüzyılın ikinci yarısına rastlamaktadır. Bu örgütlerin ortaya çıkmalarında, bunların çoğu din ve ideolojilerle yakın ilişkili olmalarına rağmen, konjonktürel koşullardan ziyade iktidarların/devletlerin ideolojik duruşları ve şiddet ve terör yanlısı politikaları etkili olmuştur. Bu ise devletlerin siyasal çıkarlarıyla olduğu kadar terör örgütlerinin siyasal bir amaç taşımalarıyla da ilgilidir. Demokratik devletlerin bu çıkarlarının temelinde kapitalist iktidar olgusu; terör örgütlerinin siyasal amaçlarında ise siyasal hedeflere ulaşma isteği yatmaktadır. Terör hakkında genel kanı terörün her dönem ve her devlet sistemi içinde şu ya da bu biçimde görüldüğü yönündedir. Bu çalışmada ise sadece“demokrasi-terör”ilişkilerine bakılacaktır. Dolayısıyla bu tezin temel savı şudur: Demokrasinin/demokratik devletlerin teröre başvurmasının temel nedeni dışsal koşullardan değil, demokrasinin kendi iç koşullarından ve temel dayanaklarıyla olan ilişkisinden kaynaklanmaktadır. Bu temel dayanakların başında özgürlük, kapitalizm, ekonomi, iktidar, bilim ve teknoloji geldiklerinden tezde en çok bunlar üzerinde durulmuştur. Bunların teröre kaynaklık etmelerinin nedeni ise özgürlüğün hem olumsuz bir şekilde anlaşılması hem de insanlar ve devletler tarafından bir araç olarak görülmeye başlanması, diğerlerinin ise demokratik bir yapıda olmamaları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study is about the relationship between democracy and terror. Basic point of view in the thesis is based on grasping how the relationship between democracy and terror occured, a direct or indirect relationship can be formed or not, today what the extent of this relationship is. Therefore, the consept of democracy and terror have been dealt with from the historical point of view and they have been studied. Because the origins of democracy date from Ancient Greece, terrorism has always been not only in oriental world but olso in occidental world throughout the history. However, though some organized and systematical terrorist organizations emerged in history like H. Sabbah's terrorist organization'. The emergence of the terrorist organizations which are, organized, internatiol scaled, complicated, using high technological devices; attacking, innocent people coincides with second half of twentieth century. In the emergence of these organizations, although most of which are connected with religions and ideologies, goverment and/or states' ideological attitudes and their policies supporting violence and terror has been influential rather than internal and external conditions and this is not only related to states' politicial interests but also terrorist organizations have a political goal. In democratic states, the phenomenon of capitalistic power lies on at the bottom of these interests, in the political aims of terrorist organizations the wish to achive political goals. General opinion on terror is that it exist in every time and in every state in a way. In this study, the relationship beyween democracy and terror is going to be dealt with. Therefore, the main assertion of this thesis is that the reasion why democracy applies for terror originates from its own internal conditions and its main bases rather than external conditions. Since the most significant bases of them are freedom, capitalism, economy, power, science and technology, they have been dealt with most. It has been maintained that the reason why they have become the source of terror is that freedom is both understood in a negative way and begins to be regarded as a vehicle by people and states, the rest is that they are not based on a democratic structure.