Yeni dünya düzeninde kültür olgusu: Ulusal - uluslararası - ulusötesi kültür güç ilişkileri
The consept of culture in the new order: The natıonal - ınternatıonal - supranatıonal culture and power
  1. Tez No: 126309
  2. Yazar: BETÜL KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN SAN, PROF.DR. İNCİ SAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 465
Özet
ÖZET Bu Doktora Tezi'nde“Yeni Dünya Düzeni”nde Kültür Olgusu; Ulusal- Uluslararası-Ulusötesi Kültür Hareketleri“ bağlamında ele alınmaktadır. Çalışmada dört ayrı bölümde, dört argüman üzerinde durularak, tezin bilimsel çerçevesi oluşturulmuştur. Bunlar: 1- ”Yeni Dünya Düzeni“ olgusu tarihi bir sürekliliğin sonucudur, klasik kapitalizmin küresel ölçekte biçim değiştirmesidir. 2- Toplumsal gerçeklikte yaşanmakta olan bu değişimler, bir bütünsellik arz ederek, hayatın üretimi ve yeniden üretiminde çağdaş kültür olgusunu biçimlendirmektedir. 3- Çağdaş kültür olgusu, bazı tartışmalı söylemlerin yeniden öne çıkmasına zemin oluşturmuştur. Bu söylemler ”idealizm-materyalizm-milliyetçilik-bireyselcilik- etnik kimlik-terör" gibi kavramlardır. 4- Bir yandan küresel sermayenin tahakkümüne karşı koyabilmek ve küreselleşmenin külfetlerini en az zararla atlatabilmek için; diğer yandan oluşmaya başlayan evrensel kültür birliği içinde saygın yer almak ve küreselleşmenin nimetlerinden en yüksek kazanımla yararlanmak için, yeni insan tipinin yetiştirilmesi ve Bilgi Çağı insanının üretilmesi de ulusal politikaların, küresel uyum programlarından birisi haline gelmiştir. 432
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this doctorate dissertation, Concept of Culture in“the New World Order”is studied within the context of“National -International- Supranational Cultural Movements”. In this study four arguments are discussed in four different sections thereby scientific framework of the dissertation has been constituted. 1- The Concept of“New World Order”is an outcome of a historical process, a transformation of classical capitalism on global scale. 2- These developments which are experienced in the social reality, present an integrity and shape the contemporary culture phenomenon in genesis an re-genesis of the life. 3- Concept of contemporary culture prepared grounds for reemergence of some controversial discourses. These are such concepts as“idealism, materialism, nationalism, individualism, ethnic identity, terror”etc. 4- To overcome oppression of the global capital, to mitigate and elude the burdens of the globalization process with minimum damages on one hand, and to obtain a respectable place within the universal cultural unity which is taking shape and benefit from fruits of the globalization process with maximum gains, on the other hand, raising a new human type and making the information age man have become one of the national politicies and global adaptation programs. 433