Çalışanların demografik özelliklerinin örgütsel özdeşim, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışına etkileri: Askeri birimlerde bir araştırma
- Tez No: 126348
- Danışmanlar: PROF.DR. SELAMİ SARGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Günümüzde örgütler, değişen çevre koşullarının ortaya koyduğu yeni durum ve ortama uyum sağlayabilmek ve böylece varlıklarını devam ettirip rekabet avantajlarını artırabilmek için sürekli bir arayış ve değişim içinde bulunmaktadır. Söz konusu uyumun sağlanmasında kullanılabilecek araçlardan biri de hiç şüphesiz örgüt çalışan ilişkilerin ve örgüt yapılarının yeniden gözden geçirilmesi ve düzenlenmesidir. Örgüt ve çalışanlar bu yeni koşullara uyum sağlayabilmek için kendilerini yeniden tanımlamak ve konumlandırmak yani kısaca kimliklerini yeniden oluşturmak zorundadırlar. Çalışmada, Bergami ve Bagozzi.. (2000)'in kullandığı model örnek alınarak yeni bir model geliştirilmiş ve Sosyal Kimlik Teorisinin örgütlerde uygulanması ile ilgili çalışmaların ışığı altında kimlik duyusu askeri birimlerde incelenmiştir. Araştırmanın amacı, çalışanların demografik özelliklerinin örgütle olan özdeşim ve bağlılık ile örgütsel vatandaşlık davranışı geliştirilmesine etkilerini açıklamaktır. Araştırma sonucunda, askeri _örgût birimlerinde çalışanların demografik. özelliklerden sadece statü boyutunda farklılaştıkları bulgusuna ulaşılmıştır. Çalışanların sahip oldukları statü ne kadar yükselirse o derece çalıştıkları örgüte olan özdeşim ve bağlılıkları ile örgütsel vatandaşlık davranışı sergileme olasılıkları artmaktadır. Statü değişkeni çalışanların örgütlerine karşı geliştirecekleri davranışlarını etkilemektedir. Anahtar Kelimeler : Örgütsel özdeşim Örgütsel bağlılık Örgütsel vatandaşlık davranışı Askeri birimler
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, the organizations are in a ceaseless researching process in order to adapt for the conditions and circumstances that ever changing environmental conditions has introduced and to increase their compatibility by means of keeping their existence. One of the means applicable means for adapting is certainly to revise and reorganize the organization- employee relations and organizational structures. The organization and the employee have to redefine and reposition themselves, in other words to reestablish their identities, in order to adapt to the new conditions. In the study, a new model has been developed taking the model of Bergami and Bagozzi (2000) as a model, the identity sense has been analyzed in military units under the lights of application of Theory of Social Identity in organizations and other respective studies. The purpose of the study is to specify the effects of demographic qualifications to developing identification, commitment and organizational behavior. At the end of the study, it has been concluded from the demographic qualifications of that the employees in militaristic organization units differ from each other in terms of ranking. The higher the rank of the employee is, the more likely he/she displays identification, and commitment and organizational behavior with the organization they work for. The variable of ranking affects the behaviors of employees for their organizations. Key Words : Organizational identification Organizational commitment Organizational citizenship behavior Military Organization Units