Çalışanların sosyo-psikolojik ve demografik özelliklerinin örgütsel motivasyon araçları karşısındaki tutumları üzerindeki etkilerinin araştırılması
Researching the influences on attitude of socio-psychological and demographic features of employees towards organizational motivators
  1. Tez No: 218429
  2. Yazar: İREP KIROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çalışanların psiko-sosyal ve demografik özelliklerine bağlı olarak farklı motive ediciler karşısındaki tutumları üzerindeki etkilerinin ortaya çıkarılması, Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşine dayandırdığımız bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu araştırmanın kapsamı, evren olarak seçtiğimiz Ankara ili içerisinde yer alan özel sektör ve kamu sektörü işletmelerinde araştırmanın gerçekleştirildiği zaman diliminde çalışmakta olan 1.196.000 kadın ve erkek çalışanlardır. Evrenden seçtiğimiz 400 çalışan araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Alan araştırmasında kullanılmak üzere tarafımızdan, çalışanların demografik ve psiko-sosyal özelliklerini ile örgütsel motive ediciler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaya yardımcı olacak, üç bölümden oluşan soru formu geliştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 13.0 programına aktarılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen önemli bulgular şöyledir;Yaş değişkeni ile fizyolojik ihtiyaçlar ve kendini gerçekleştirme ihtiyacı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Cinsiyet değişkeni ile tüm ihtiyaç kategorileri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Medeni durum değişkeni ile sosyal, saygı, kendini gerçekleştirme ve bilişsel-estetik ihtiyaçlar arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.Çocuk sayısı değişkeni ile güvenlik ihtiyacı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Eğitim düzeyi değişkeni ile tüm ihtiyaç kategorileri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Meslek grupları değişkeni ile sosyal ve saygı ihtiyacı dışında tüm ihtiyaç kategorileri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Ailenin gelir düzeyi değişkeni ile fizyolojik, saygı ve bilişsel-estetik ihtiyaçlar arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Mesleki deneyim süresi değişkeni ile fizyolojik ve güvenlik ihtiyacı dışında tüm ihtiyaç kategorileri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Çocukluğun geçirildiği yer değişkeni ile saygı ihtiyacı dışında tüm ihtiyaç kategorileri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Çocukluk dönemindeki ekonomik durum değişkeni ile sosyal ihtiyaçlar dışında tüm ihtiyaç kategorileri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Çocukluk döneminde anne ve babanın deneğe karşı davranışı değişkeni ile hiçbir ihtiyaç kategorisi arasında anlamlı ilişki saptanamamıştır.Engellenme düzeyi değişkeni ile saygı ihtiyacı dışındaki tüm ihtiyaç kategorileri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Kaygı düzeyi değişkeni ile fizyolojik ihtiyaçlar ve güvenlik ihtiyacı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Saldırganlık düzeyi değişkeni ile güvenlik ihtiyacı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Heyecan düzeyi değişkeni ile saygı ihtiyacı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to employees? psycho-social and demographic features, to expose the influence on their attitude towards organizational motivators, is the aim of the thesis that based on Maslow?s Need Hierarchy. The scope of this research is 1.196.000 woman and men employees who work in private and public enterprises in our population Ankara and in time that research was done. 400 employees we chose, is our sample. In order to use in this research; three parted questionarre that will help to expose the relation between employees? psycho-social and demografic features and organizational motivators, was formed by us. Acquired data was transferred to SPSS 13.0 and analyzed by SPSS 13.0. The important findings in this research are below;It is determined that there was a meaningful relation between age variable and physiological needs and self actualization need.It is determined that there was a meaningful relation between gender variable and all need categories.It is determined that there was a meaningful relation between marrial status variable and social, esteem, self actualization, cognitive and esthetic needs.It is determined that there was a meaningful relation between number of child variable and safety/security need.It is determined that there was a meaningful relation between education level variable and all need categories.It is determined that there was a meaningful relation between occupation group variable and the need categories except social and esteem needs.It is determined that there was a meaningful relation between income level of family variable and physiological, esteem, cognitive and esthetic needs.It is determined that there was a meaningful relation between occupational experience variable and all need categories except physiological and security/safety needs.It is determined that there was a meaningful relation between çocukluğun geçirildiği yer variable and all need categories except esteem need.It is determined that there was a meaningful relation between economic situation in childhood variable and all need categories except social needs.It is determined that there was no meaningful relation between behavior of mother and father to subject variable and all need categories.It is determined that there was a meaningful relation between frustration variable and all need categories except esteem need.It is determined that there was a meaningful relation between anxiety variable and physiological and security/safety needs.It is determined that there was a meaningful relation between aggressiveness variable and security/safety need.It is determined that there was a meaningful relation between enthusiasm variable and esteem need.