Marka kimliği, kurum kimliği, ve aralarındaki bağıntı
Brand identity, organizational identity and their relations
- Tez No: 126396
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir kavram kargaşası içerisinde bulunan 'marka kimliği' ve 'kurum kimliği' nin aslında birbirinden çok farklı sistemlerle uygulamaya konan yapılara sahip olduğu ispatlanmaktadır. Kavram kargaşasına netlik getirebilmek amacıyla tezin ilk bölümünde iki kavram, tanımları ve öğeleriyle detaylı olarak incelenmektedir. İkinci bölümdeyse, kargaşaya neden olan ortak alanlar ve bağlantılar ele alınmaktadır. Böylece, günümüzün pazarlama sistemi içerisinde uygulanıyor olan kurum kimliği ve marka kimliği oluşturma teknikleri, iletişim bağlamında değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme yapılırken üretici ve tüketici arasındaki iletişim yöntemlerine değinilmekte, yapay gereksinimler aracılığıyla oluşturulan manipülasyon süreci eleştirilmektedir. 201
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study it has been confirmed that brand identity and organizational identity, which are suffering from conceptual confusion, actually have structures that are being applied with very different systems. In the first part of the thesis, two concepts are examined in detail with their definitions and elements to clarify conceptual confusion. In the second part of the thesis, the common fields and connections that caused the confusion are considered. Therefore, the techniques of building the brand identity and organizational identity that are applied through the current marketing system are evaluated in accordance with communication. While making this evaluation, the methods of communication between supplier and consumer are considered and the manipulation process that is formed through artificial necessities is being criticized. 202