Uluslararası Hukuk açısından denizyolu ile taşımacılıktan kaynaklanan petrol kirliliği
International law and oil pollution from the carriage by sea
- Tez No: 126397
- Danışmanlar: PROF.DR. SERAP AKİPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
ÖZET Günümüzde büyük boyutlara ulaşan deniz kirliliği, kıyı devletlerinin yanısıra uluslararası toplumu da ilgilendiren bir konu haline gelmiştir. Denizlerdeki kirliliğinin en önemli kaynaklarından birisi de deniz yolu ile taşımacılıktan kaynaklanan petrol kirliliğidir. Denizyolu ile taşımacılıktan kaynaklanan petrol kirliliği kendi içinde bir çok hususu barındıran bir sorundur: Denizyolu ile taşımacılıktan kaynaklanan petrol kirliliğinin önlenmesi için uluslararası hukukta ne gibi kurallar öngörülmüştür? Petrol kirliliğinin önlenmesine ilişkin devletlerin yetkilerinin sınırları nelerdir? Ciddi boyutlarda petrol kirliliğine neden olan acil durumlarda uluslararası işbirliği nasıl gerçekleştirilecektir? Petrol kirliliğinin neden olduğu zararlardan kim sorumlu olacak ve zararlar nasıl tazmin edilecektir? Tezimizde yanıtlamaya çalıştığımız bu sorular, üç ana bölüm halinde incelenmiştir. Öncelikle, genel anlamda deniz kirliliğinin kaynakları ve deniz yolu ile taşımacılıktan kaynaklanan petrol kirliliğinin genel deniz kirliliği içindeki konumu üzerinde durularak deniz yolu ile taşımacılıktan kaynaklanan petrol kirliliğinin önlenmesi için uluslararası hukukta kabul edilen kurallar ele alınmıştır. Tezimizin ikinci bölümü, denizyolu ile taşımacılıktan kaynaklanan petrol kirliliğinin önlenmesine ilişkin uluslararası kuralları da uygulayacak olan devletlerin yetki ve yükümlülüklerine ayrılmıştır. Petrol kirliliğinin, özellikle de kirliliğe neden olan deniz kazalarının önlenmesi imkansız olduğundan, petrol kirliliğinin önlenmesine ilişkin sistemin tamamlayıcı ve önemli bir boyutu da, kirliliğin neden olduğu zararlardan kimlerin sorumlu olacağı ve zararın nasıl tazmin edileceğidir. Petrol kirliliğine ilişkin sorunların en güncel boyutu olarak karşılaşılan bu husus, incelememizin üçüncü bölümünü konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Marine Pollution which nowadays has reached an immmense volume, became an important subject of interest for the international community as wella as for the coastal states. One of the major sources of marine pollution is the oil pollution as a sesult of its transportation by ships. The problem of oil pollution from the carriage by sea has many different dimensions in itself: What kind of rules have been established in international law to prevent oil pollution from the carriage by sea? What are the jurisdictional limits of states to prevent oil pollution? How to realize an international coordination in case of an emergency created by serious oil pollution? Who bears the responsibility for the damages of oil pollution and in which way the compensation system would work? In the present dissertation, I tried to find an answer to such questions mainly under three sections. First of all, after examining the sources of marine pollution in general sense, and the place of oil pollution among different sources of marine pollution, positive rules of international law to prevent oil pollution have been examined throughly. The second section of the study has been devoted to the rights and responsibilities of states which at the same time would apply positive rules of international law in the area of oil pollution from the carriage by sea. Since it would be a realistic approach to accept it as a fact that there will always be an oil pollution especially based on accidents to pollute marine environment, an another important supplementary issue of preventing oil pollution, is to determine the responsibility and/or liability for the damages as a result of pollution and how the compensate it As a contemporary dimension of pollution, the above mentioned issue constitutes the third section of the study.