Türkiye için sürdürülebilir enerji çevre politikaları
Sustainable energy and enviromental policies for Turkey
  1. Tez No: 126414
  2. Yazar: CEMALETTİN DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Enerji insan yaşamının temel taşıdır. İnsanoğlu tarih boyunca ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlayacak kesintisiz ve ucuz enerjiyi temin edebilmenin yollarını aramıştır. Diğer taraftan enerji üretimi ve tüketimi sonucu ortaya çıkan kirleticiler ve özellikle küresel ısınmaya neden olan sera gazlan, günümüz çevre sorunlarının başında gelmektedir. BM tarafından, 1987 yılında yayımlanan“Ortak Geleceğimiz”adlı rapor ve 1992 yılında Rio 'da yapılan BM Çevre ve Kalkınma Konferansı ile sürdürülebilir kalkınma kavramı tüm dünyayı etkilemiştir. Sürdürülebilir enerji kavramı ise sürdürülebilir kalkınmanın bir unsurudur. Enerjinin çevresel tahribatlara yol açmadan, ekolojik dengeyi bozmadan, kuşaklararası adalet anlayışına uygun şekilde kesintisiz ve en az maliyetle üretilmesi ve kullanılması olarak tanımlanan bu kavram günümüz enerji politikalarının çerçevesini çizmektedir. AB'nin enerji politikasının temel hedefi de sürdürülebilir kalkınmaya katkı olarak belirlenmiştir. AB, enerji temininde güvenilirlik ve çevre koruma hedeflerini rekabet ortamında sağlayacak bir enerji politikası izlemektedir. Türkiye'de de sürdürülebilir enerji ilkelerine uygun planlama ve uygulamalar yapıldığı görülmektedir. Kalkınma planlarında çevresel etkiler dikkate alınmış, son Hükümet Programlarında arz güvenliği, rekabet ve çevresel korumanın altı çizilerek sürdürülebilir bir enerji politikası izleneceği belirtilmiştir. Ancak Türkiye'nin yasal 168bağlayıcılığı olan uluslararası teknik düzenlemelere taraf olma konusunda aynı duyarlılığı göstermediği de söylenmektedir. Diğer yandan Türkiye, fosil enerji kaynaklarmın kullanımında yeni teknolojilere geçişini tamamlayamamış, petrol ve doğal gazı arz güvenliği ve fiyat istikrarını sağlayacak şekilde temin edememiş ve arama çalışmalarını yeterince destekleyememiş, nükleer enerji tartışmalarını sonuçlandıramamış, önemli bir potansiyele sahip olduğu halde jeotermal, rüzgar, güneş, biyokütle ve hidrojen enerjisi konusunda ciddi bir adım atamamıştır. Böylece Türkiye'nin; enerji ihtiyacının ve enerjide dışa bağımlılığının artması karşısında, geleneksel ve yenilenebilir enerji kaynaklarını, arz güvenliği, rekabet ve çevresel koruma ilkelerine uygun bir biçimde henüz yeterince planlamadığı ve enerji kaynaklan arasında optimal bir denge kuramadığı da iddia edilebilir. 169
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Energy is the basis of human's life. Man has searched for unlimited and cheap energy supplying economical an social development during history. In another aspect, pollutants rised with the result of the production and consumption of energy, and gasses with green house effects and global warming take part in today's enviromental problems. With the report published by United Nations in 1987 called“ Our Common Future”and United Nations Enviroment and Development Conference in Rio, 1992, the concept of sustainable development has affected all over the world. The concept of sustainable energy is the element of sustainable development. This concept with the definition as the energy that is not destructive to enviroment and disturb the balance of ecology, unlimited and the lowest cost of production and use suitable with the perceptions of justice between generations frame today's energy policies. The main goal of the European Union's energy policy has been determined to support sustainable development too. European Union is following an energy policy supplying reliability in suppy of energy and the goals of the protection of enviroment in competition area. There can also be seen planning and applications doing approprate for the principles of sustainable energy in Turkey. Enviromental effects have been considered in development plans, in last Goverment Programmes, safety of supply, competition and enviromental protections have been underlined and following the y V, *" «