İmalat sanayiinde KOBİ'lerde çalışma ilişkileri ve sosyal politika sorunları
Industrial relations ond social policy problems in the SMEs in manufacturing industry
- Tez No: 126415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET 1 970'lerdeki bunalım sonrasında ve özellikle 1980'li yılların başında ortaya çıkan yeniden yapılanma sürecinde tüm dünyada, küçük ölçekli firmalar önem kazanmıştır. İstihdam yaratma potansiyelleri yüzünden işgücü süngeri olarak ifade edilen bu birimlerde istihdamın enformel ilişkilerden beslenmesi ve işgücünün sosyal korumadan yoksun olarak çalıştırılması dikkat çekicidir. Bu nedenle, tezde gelişmekte olan ülkelerde küçük işletmelerdeki çalışma ilişkileri ve sosyal politika sorunları incelenmiştir. Küçük işletmeler ve enformel sektör oldukça heterojen alanlardır. Bu iki kavramın iç içe geçmesiyle buradaki istihdam da sorunlu ve müdahale edilmesi gerekilen bir hal almıştır. Bu tezde küçük işletmelerde, enformel ilişkilerden ve bu işletmelerin yapısından kaynaklanan sorunlar ve sorunları çözmede kullanılabilecek sosyal korumacı politikalar açıklanmıştır. Bu birimlerdeki sorunlara müdahale edilirken seçilecek sosyal politika araçlarının istihdamı teşvik edici ve sosyal korumayı artırıcı özeliklerinin bulunmasına dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. 143
Özet (Çeviri)
SUMMARY The importance of the small scale firms increased all over the world, after the economic crisis of 1970'ies during the the restructuring period, at the begining of the 1980'ies. These units, called as labor force sponge, because of creating employment, are based on informal relations and the working of labor force in the absence of social protection. In this thesis, the working relations in small scale firms and social policy problems in developing countries are examined. Small scale firms and informal sector are of very heterogenous nature. With the overlapping of these two areas the employment issues becomes problematic and needs to be interfered. In this thesis, the problems in small scale firms that arise from informal relations and the structure of the firms and social protective polices to solve these problems are stated. It is also underlined the social policy tools should have the aim of incerasing the employment and social protection. 144