Belediye hizmetlerinin özelleştirilmesi
The Privatization of municipality services
- Tez No: 190908
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde şehirler hızla büyümekte ve şehirlerde karşılaşılanproblemler insanların sayısı ile birlikte artmaktadır. Hızlı şehirleşmebelediyelerin sunduğu kamu hizmetlerine olan talebi arttırmaktadır. Bu durumkamu hizmetlerinin sunulmasında yeni ve dinamik yaklaşımları kaçınılmazkılmaktadır.Özelleştirmenin yaygınlaştığı günümüzde, yerel yönetimlerde bazıhizmetlerin arzında çeşitli yöntemlerin kullanılmasıyla, bu tür hizmetlerinbürokrasiye takılıp gecikmesi önlenirken, üretimde de verimlilik artışıgörülmektedir. Kaynak yetersizliği, bürokrasiden kaçmak, teknik personeleksikliği, vesayet dışına çıkmak gibi arayışlar, yerel yönetimleri alternatifhizmet sunma yöntemlerini kullanmaya teşvik etmektedir.1970'li yılların sonlarına doğru aranan yöntemler içerisinde en fazlaönem arz edeni özelleştirme olmuştur. Bugün öncelikle gelişmiş ülkelerdegörülen özelleştirme uygulamaları dünya ölçeğinde yaygın bir şekildeuygulanmaktadır.Bu çalışmanın birinci bölümünde, kamu hizmetinin tanımı, özelliklerive türleri ile kamu hizmetlerinin merkezi ve yerel yönetimler tarafındanyürütülmesi incelenmiştir. kinci bölümde özelleştirme kavramı,özelleştirmenin nedenleri ve yararları açıklandıktan sonra genel olarakuygulamada rastlanılan özelleştirme yöntemleri anlatılmıştır. Bu yöntemlerinbir bölümü ülkemiz koşullarında sınırlı bir uygulama alanı bulabilmekteysede, belediyelerimiz açısından yol gösterici nitelikte oldukları için bu bölümdebu yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, özelleştirmeyeöncülük eden ve özelleştirme uygulamalarını başarı ile diğer ülkelereaktarabilen ngiltere, ABD ve Fransa'daki belediye hizmetlerininözelleştirilmesi ile Türkiye'de belediye hizmetlerinin özelleştirilmesiuygulamaları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, belediyehizmetlerinin özelleştirilmesinden beklenen faydalar ve belediye hizmetlerineliberal açıdan yaklaşanlara getirilen eleştiriler, özelleştirmenin meydanagetirebileceği sakıncalar ve çözüm önerileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary world cities are getting larger and necessities ofthe living population in the cities are increasing with their problem. Rapidurbanization has increased the demand for lots of municipal services. Thissituation necessitates new and dynamic approach of in the supply of publicservices.By provision of some of the services by local governments, retardingeffects of bureaucracy can be prevented and efficiency in production can beincreased. The reasons such as insufficient resources, refraining frombureaucracy, lack of technical personel, avoiding from central controlencourage local governments to use alternative service provision methods.In the end of 1970?s, the most favorite method was privatization.Today privatization seen especially in the developed countries, is practisedwidely in the world scale.In the first part of this work we mentioned the definition, the attibutesand the kinds of public service and regulation of public services by centraland local governments. In the second part, privatisation as a consept, thereasons and benefits and the common ways of privatisation was explainedsome of the ways are rarely applied in our country?s under this conditions,however, they guide and help our municipalities. Therefore in this part aboutthese methods information was given. In the third part, the privatization ofmunicipality services in England, USA and France is mentioned who are theleaders of privatization and who succesfully transfered their implementationexperiences of privatization to other contries. In this section we alsomentioned the application of the privatization of municipality services inTurkey. In the fourth part, we mentioned, the expected benefits of theprivatization of municipality services and the criticism to people whoapproach to the municipality services by the libaral paradigm, thedisadventages of privatization and the offers of solution.