İmalat kaynakları planlaması (MRP II) ve bir uygulama
Manufacturing resources planning (MRP II) and an application
  1. Tez No: 126534
  2. Yazar: MEHMET SİNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. METE DOĞRUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET İMALAT KAYNAKLARI PLANLAMASI (MRP II) VE BİR UYGULAMA Günümüz imalat sistemlerinde, daha verimli imalat yapabilmek için çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Hücresel imalat ile üretim, bu yöntemlerden günümüzde en popüler olanıdır. Tabii ki yalnızca hücresel imalat, tek başına imalattaki önemli sorunların üstesinden gelemez. İmalat çevresinin düzenlenmesi, hücresel imalattan önce başarılması gereken safhalardandır. Hücresel imalat başarılması da tek başına yeterli değildir. Hücresel imalatın koordinasyonu için, imalat yönetimi sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmanın ana amacı, imalatın efektif yapılabilmesi için önemli şartlardan biri olan imalatın yönetilmesi probleminin, çözümünü araştırmaktır. Şirketler için asıl önemli olan imalat maliyetlerini azaltmak ve müşteriye teslimin güvenirliğini arttırmaktır. Doğru imalat yönetimi seçildiğinde, bir talebi karşılamak için diğerlerinden fedakarlık etmek gerekmediği, birden fazla siparişin aynı dönemde karşılanabildiği, hem daha ucuza, hem daha efektif bir üretim yapılabildiği, hem de teslimat terminlerine uyutabildiği görülmektedir. Farklı tipte imalat yönetimi sistemleri, farklı şartlarda olumlu sonuçlar vermektedir. Bu sebeple, üretim yönetimi sistemlerinin yapısı felsefesi incelenmiş, hangi şartlarda başarılı olabilecekleri araştırılmıştır. Bu tez çalışmasında İmalat kaynakları Planlaması (MRP II), genel olarak etüd edilmiş, modülleri tanıtılmış ve Diyalog/70000 programı baz alınarak açıklanmıştır. Diyalog/7000 programının Kapasite İhtiyaç Planlaması (CRP) Modülü bir işletmenin iki tezgahı üzerinde uygulanmıştır. Sonuç olarak, İmalat kaynaklan Planlaması (MRP II) sisteminin seçilen kriterler doğrultusunda sağladığı üstünlükler açıklanmıştır. Temmuz, 2002 Mehmet SİNAN IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MANUFACTURING RESOURCES PLANNNİNG (MRP H) AND AN APPLICATION Nowadays, in manufacturing systems, in order to manufacture more efficiently many kind of systems are being used. Production with the cellular manufacturing is the most popular one. It is clear that this method cannot overcome all of the important problems alone. Arranging the manufacturing environment is the beginning step before the cellular manufacturing. It is not enough that cellular manufacturing is successful alone. For coordination of cellular manufacturing, manufacturing management systems should be used. The main aim of this study is searching the solution of manufacturing management problem which is one of the most important factors for doing the manufacturing effectively. The most important factor for the companies is decreasing the production costs increasing the safety of the goods delivered. If the appropriate manufacturing system is chosen it is seen that in order to meet a demand there will be no need of devotion and even more demand together could be met. So, more effective production can be realized at decreased costs and better delivery dates obtained. Different manufacturing systems show positive results in different condition. Thus, structure of production management systems were searched and under which conditions those systems fits is determined. In this thesis, Manufacturing Resources Planning (MRP II) examined generally and the modules of MRP II are presented. Also, Diyalog/7000 which is the computer application programme of MRP II is explained. The Capacity Requirements Planning (CRP) module of Diyalog/7000 applied on two workbench of the company. As a result under which conditions, with chosen criterions, Manufacturing Resources Planning (MRP II) System is superior to the each other is determined. July, 2002 Mehmet SİNAN