Üretim kaynakları ve kurumsal kaynakların planlanması (MRP II ve ERP) yöntemlerinin talaşlı üretimde kullanımı
Manufacturing resources planning and enterprise resources planning (MRP II and ERP) methods at chip removal manufacturing
  1. Tez No: 105213
  2. Yazar: SERKAN KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET ÜRETİM KAYNAKLARI VE KURUMSAL KAYNAKLARIN PLANLANMASI (MRP II VE ERP) YÖNTEMLERİNİN TALAŞLI ÜRETİMDE KULLANILMASI Bu tez çalışması - Üretim Kaynaklan Planlaması“Manufacturing Resources Planning - MRP IF' ve Kurumsal Kaynakların Planlanması ”Enterprise Resources Planning - ERP" sistemlerinin özelliklerini inceleyerek; talaşlı imalat sektörü ile diğer sektördeki uygulamalarda dikkat edilmesi gereken noktalar, IAS, SAP, Diyalog 7000 sistemleri üzerinde irdelemiştir. Tez çalışmasının ikinci bölümünde, üretim planlama ve kontrolün tanımlanması, yararlan, aşamalan,üretim sistemleri çeşitleri ve günümüzde önem arzeden üretim teknolojileri kısaca açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Kaynak Planlama Sistemlerinin tarihsel gelişimleri ele alınarak genel tanımlamalan ve özellikleri ile incelenmiştir. Dördüncü bölümde MRP II sistemlerinin tanımlanması, yapısı, bileşenleri, modülleri, modüller arasındaki ilişkiler, MRP II veri tabanı, MRP II sistemine geçiş ve uygulama aşamalan incelenmiştir. MRP II sistemlerinin yarar ve maliyet analizi karşılaştırmalan yapılmıştır. Özellikle, firmalann uygulamalarda karşılaşacağı sorunların önceden tespit edilmesi ve giderilme şekilleri, başanya ulaşmak için izlenmesi gereken yollar ve prensipler belirtilmiştir. İşletmelerin başarılı uygulamalar sonucunda elde edecekleri kazançlar verilerle açıklanmıştır. MRP II sistemleri, orta ve uzun dönem üretim faaliyetlerinin planlanması ve kontrolü için geliştirilmiş bir bilişim sistemidir. Ancak, sistemin başlı başına bir çözüm olarak görülmesi uygulamada başansızlığa yol açan en büyük nedenlerden ıxbiridir. MRP II sistemlerinde, parçalar, proseslerin durumuna bakılmaksızın işletme içerisinde ilerler. Bu kısıtlama MRP Il'de üretimde yalınlaşmayı, gelişmiş üretim teknolojilerini kullanmayı ve en önemlisi üretimde disiplini gerekli kılmaktadır. Bu anlamda MRP II sistemlerine geçiş çalışmalarından önce işletmenin MRP II sistemlerinin neyi yapıp, neyi yapamadıklarını kavramış olması gereklidir. Beşinci bölümde ERP sistemlerine geçilmiştir. ERP sistemlerinin genel özellikleri, fonksiyonları, MRP II sistemleri ile ERP sistemleri arasındaki teknolojik farklılıklar, ERP sistemlerine geçiş, uygulama yöntem ve aşamaları, başardı ERP uygulamalarında sistemin işletmeye makro ve mikro anlamda kazandırdığı avantajlar işlenmiştir. Ayrıca MRP II ve ERP sistemlerinin üretim yönetimindeki eksiklikleri, ERP sistemlerinin tedarik zinciri yönetimindeki önemi açıklanmıştır. ERP sistemlerinin geleceği yeni nesil yazılımlara giriş yapılmıştır. Günümüzde rekabetçi iş ortamında, son derece modern kapsamlı iş yazılımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. ERP olarak adlandırılan bu yazılımların en önemli özellikleri, sağladıkları yüksek entegrasyon düzeyi, sahip oldukları fonksiyonduk ve esnekliktir. ERP sistemlerinin tedarik zinciri yönetimindeki eksiklikleri, yeni çözümlerle giderilmeye çalışılmaktadır. Altıncı bölümde Ütüsan firmasında uygulanan IAS ve Diyalog 7000 yazılımı özellikleri ile açıklanmıştır. Yedinci bölümde ise MRP II ve ERP sistemlerinin elektrikli ev aletleri ve ısıtıcı üretimi yapan Ütüsan'da uygulama, otomotiv yedek parça endüstrisinde üretim yapan Teknorot firmasında yapılan uygulama ve birçok değişik alanda faaliyet gösteren Unilever firmasında görüşme şeklinde geçen çalışmalar ele alınarak, sistemlerin uygulamadaki problemleri, Ütüsan/ZASS firması içerisinde talaşlı üretimin esas olduğu kalıphane biriminde kullanılmama nedenleri irdelenmiştir. Talaşlı imalat üretiminin esas olduğu Vensan firması esas alınarak, Visual Basic tabanlı bir MRP II programı hazırlanmıştır. Son bölümlerde uygulama sonuçlan incelenmiştir. EYLÜL, 2001 SERKAN KESKİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MANUFACTURING RESOURCES PLANNING AND ENTERPRISE RESOURCES PLANNING (MRP II AND ERP) METHODS AT CHIP REMOVAL MANUFACTURING This thesis study examines Dialog 7000 sytems, SAP, IAS and the points which must be paid attention to practices at the chip removel manufacturing sector and the other sector, analysing the features of“Manufacturing Resources Planning - MRP II”and“Enterprise Resources Planning - ERP”systems. The second part of thesis study on production management levels, production systems, the description, benefit, production systems and varieties and the features the production technologies which have importance in our times are briefly explained. At third section, considering the historical developments, general description and features of resources planning systems. In the fourth section, the description, structure, companents, modules of MRPII, relations between modules, Manufacturing Resources Planning datum base, passing to the Manufacturing Resources Planning systems and the application levels are exanined. The benefit and cost analysis comparisons of MRP II systems are made. Especially, fixing of the problems that the firms will meet during the practices beforehand, removing ways of the problems, methods and principles which must be observed in order to reach success, are determined. The benefits, that the firms will gain with the result of their successful application, are examined with datums. MRP II is a informatics system that is developed for the control and the planning of the middle and long period production activities but to consider the system is an only solution is one of reasons that causes failure in practise. At MRP II sytems, the pieces moves through the firm without looking the situation requires the xibareness at the production technologies in this sense, the firm must comprehand what MRP II sytems do and don't before the transition work of the firm to the MRP II systems. At the fifth section, ERP systems are passed. The general features, functions of ERP systems, technological differences between Manufacturing Resources Planning systems and ERP systems, the transition to the ERP systems, application ways and degrees, advanteges that the firm gain by the way of successful ERP application. Deficiencies of MRP II and ERP systems in the production management and importance of ERP in producing chain management, new software that coming of ERP systems are also introduced. At the sixth section, the features of IAS software which was applied at Utüsan/ZASS firm and Diyalog 7000 at Teknorot firm, are explained. At the seventh section Utüsan/ZASS and Teknorot firms in which application works were done are introduced whith their general features. The problems at application of the MRP II and ERP systems are examined considering the Utüsan which produces elektric home devices and heater, at Teknorot firm that produces spare part for the automotive industry, at Unilever firm where we did conversation activities. The reasons of MRP II system, that is applied in mould manufacturing departmant in which chip removal manufacturing sector based on, is examined. Also this in section, MRP II program that is has Visual Basic base is prepared taking t Vensan firm which bases on chip removel manufacturing. In last sections, results of MRP II and ERP systems in application is examined. SEPTEMBER, 2001 SERKAN KESKİN xn