Polistiren ve poli(stiren-ko-izopren-ko-stiren)'in uyuşabilirliğinin ters gaz kromatografi yöntemi ile incelenmesi ve etkileşim parametrelerinin belirlenmesi
Study of compatibility and determination of interaction parameters of polystyrene and poly(styrene-co-isoprene-co-styrene) blends using inverse gas chromatography
- Tez No: 126565
- Danışmanlar: PROF. DR. L. MUSTAFA BERKEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET POLİSTİREN VE POLİ(STİREN-KOJZOPREN-KO-STİREN)' İN UYUŞABİLİRLİĞİNİN TERS GAZ KROMATOGRAFİ YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ VE ETKİLEŞİM PARAMETRELERİNİN BELİRLENMESİ Bu çalışmada, bir plastik olan polistiren ( PS ) ile bir termoplastik elastomer olan poli(stiren-ko-izopren-ko-stiren) ( SIS )' in Ters Gaz Kromatografi ( TGK )yöntemi ile termodinamik parametrelerinin belirlenmesi sonucu uyuşabilirliği araştırıldı. Çalışmanın ilk safhasında polimerlerin molekül ağırlıkları dağılımı intrinsik viskozite ve Jel Geçirgenliği Kromatografisi ile tespit edildi. Polimerlerin spesifik hacımları ve sıcaklıkla değişimi literatür bilgilerinden, literatürde mevcut olmayan bilgiler ise bu çalışmada elde edilerek saptanan bilgilerden hesaplandı. Daha sonra PS, SIS ve SIS' ce zengin ağırlıkça % 7.5 PS, % 10 PS, %12,5 PS, PS'ce zengin % 7.5 SIS, % 10 SIS ve % 12,5 SIS içeren polimer karışımlarının 80°C - 190°C 1ar arasında camsı geçiş sıcaklıkları Ters Gaz Kromatografi tekniği ile araştırıldı. Düşük sıcaklıklar için cihaz uygun olmadığından Diferansiyel Taramalı Kalorimetre ile camsı geçiş sıcaklıkları tespit edildi. Bu çalışma, ilave olarak hazırlanan SIS' ce zengin ağırlıkça % 10,5 PS, %11 PS, PS' ce zengin % 15 SIS ve % 20 SIS içeren karışımlar için de yapıldı. Hazırlanan karışımlarda, 140°C - 190° C 1ar arasında Flory Huggins teorisinden türetilen eşitlikler yardımı ile çözücü-polimer etkileşim parametreleri; 3&2 5 X135 çözücü -polimer-polimer etkileşim parametreleri; %ı(23), polimer-polimer etkileşim parametreleri; fa ve B23 değerleri hesaplandı. Polimerlerin ve polimer kanşımlanmn 140°C - 190°C 1ar arasındaki çözünürlük parametreleri tespit edildi. PS ve SIS' ce zengin karışımların 140°C ve 190°C sıcaklıklarda elde edilen görünür B23 değerleri ile çözünürlük parametreleriarasında eğriler çizildi ve geniş dağılımı ortalayan düzgün bir eğri çizildikten sonra karışımların ortalama çözünürlük parametrelerine karşılık gelen B» değerleri tespit edildi. Yapılan tüm çalışmaların analizi sonunda PS ve SIS' in SIS' ce zengin düşük PS konsantrasyonlarında uyuşabilir olduğu, sıcaklık artışının uyuşabilirliği olumsuz etkilediği, PS' ce zengin karışımların uyuşamaz olduğu tespit edildi. 04, 2002 Nevin Ekin n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDY OF COMPATIBILITY AND DETERMINATION OF INTERACTION PARAMETERS OF POLYSTYRENE AND POLY(STYRENE-CO-ISOPRENE-CO-STYRENE) BLENDS USING INVERSE GAS CHROMATOGRAPHY In this study the compatibility of a plastic; polystyrene ( PS ) and a thermoplastic elastomer; poly(styrene-co-isoprene-co-styrene) ( SIS ) is investigated by determining the thermodynamic parameters using Inverse Gas Chromatography. In the first step of the study, the molecular weight distrubitions of the polymers are determined via intrinsic viscosity and Gel Permetion Chromatography. Specific volumes and the changes in specific volume with temperature of the polymers are calculated with the help of literature knowledge and the others absent in the literature knowledge are determined in this study and used for calculation. Later between 80°C and 190°C the Tg' s for PS, SIS and SIS rich blends containing weight percent % 7,5 PS, % 10 PS, % 12,5 PS and PS rich blends containing weight percent % 7,5 SIS, % 10 SIS, % 12,5 SIS are investigated. Because the chromatography device is not appropriate for the temperatures below ambient temperature the Tg' s are established by Differansial Scanning Calorimeter. This study is also done for the SIS rich blends containing weight percent % 10,5 PS, % 11 PS and PS rich blends containing weight percent, % 1 5 SIS, % 20 SIS. For the prepared blends with the help of the equations derived from Flory- Huggins theories the probe-polymer interaction parameters; %n, %i3, probe-polymer- polymer interaction parameters; %1(23), polymer-polymer interaction parameter; x'», and B23 are calculated. mThe solubility parameters between 140°C and 190°C for the polymers and polymer blends are calculated. For to predict the compatibility of the polymer blends the apparent B^ values are plotted against solubility parameters of the probes studied. After drawing a smooth curve the B23 values are obtained corresponding to the apparent solubility parameter of the blends. The result of the study is; SIS rich blends in low concentrations of PS are compatible and the increase in temperature has a negative effect on compatibility, PS rich blends are uncompatible. 04, 2002 Nevin Ekin rv