Dönen eğmeli yorulma test cihazı tasarımı ve imalatı
  1. Tez No: 10388
  2. Yazar: MEHMET GAVGALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada bir yorulma test makinası imalatı gerçekleştirilmiştir. Yorulma, günümüzde fazlasıyla rastlanılan bir malzeme hasarı türüdür. Bilhassa havacılık sanayiinde, özellikle uçaklarda çok sayı da parça yorulmaya maruz kalacak şartlarda çalışmaktadır. Bu yüzden yorulma üzerinde yoğun araştırma çalışmaları yapılmakta, malzeme ömrünü artırıcı imal usulleri geliştirilmektedir. Yorulma test makinası, projesinden imalatına kadar bütün safhalar» okulumuzun imkânları ve piyasadan faydalanılarak gerçekleştirilme yoluna gidilmiştir. Ayrıca Ç 1040 çeliğinden hazırlanan numuneler üzerinde deneyler yapılmıştır.Bu malzeme yorulma testinde ön görülen 10" çevrim sayısına tekabül eden yük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a fatigue testing machine was manufac tured. Nowodays, the fatigue which is a kind of materials fa ilure often occurs. Especially, many parts used in air indus try are subjected to fatigue according to the working condi tions. Therefore a lost of researches on fatigu'e have been made. Manufacturing processes which increase the life of mate rials have been developed. The fatigue testing machine from it's project to manu facturing was constructed by using the possibilities of our faculty and the other industrial firm. Moreover, experiments were made on some samples of Ç 1040 steel. This material reached to 106 circles under applying stress.