Ambalaj tasarımında grafik öğeleri diyet reçeller üzerine araştırma ve uygulama
Research and application of graphical elements on diet jam products packaging design
  1. Tez No: 43437
  2. Yazar: MİNOO KHOSHETTEKAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Gıda Mühendisliği, Fine Arts, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
XX ÖZET Günümüz dünyasında Ambalaj Sektörü ' ndeki temel eğilimlerin, ekonomik ve teknolojik gelişmelerin yarattığı değişim dinamiğinin etkisi altanda olduğunu bilmekteyiz. Ambalaj sorunları doğrultusunda araştırmayı yedi bölüm halinde incelemek gerekliliği ortaya çıkmıştır. Birinci bölümde konuların daha iyi incelenebilmesi açısından ambalaj tarihçesine değinilerek kronolojik bir yapı oluşturulması çabasına girilmiştir. Öncelikle ambalaj nedir, ambalajın özellikleri araştırılarak ihracak açısından önemi yakalanmaya çalışmıştır. İthalat ve İhracat sorunları nın vurgulanması ile teknolojik gelişim süreci içinde Türk Ambalajı ve Ambalaj Sanayii'nin gelişimi irdelenmiştir. İkinci bölümde, ürünlerin çok çeşitli olması, onların korunması gerekliliği ile ambalaj çeşitleri incelenmiştir. Bu incelemede doğal ve doğal olmayan malzemelerin teknolojik gelişimin oluşturduğu malzemelerin çok geniş bir yelpazeye sahip olduğu görülmüştür. Ürün ve malzeme çeşitliliği içerisinde, Türkiye'deki ambalaj üretiminin sorunları bir başlık altında toplanılmış tır. Üçüncü bölümde gıda ve ambalaj ilişkisi çeşitli veriler altında ortak bir inceleme unsuru olmuştur. İnsan sağlığında önemli bir yeri olan gıda ambalajının sorunlarıyla ele alınması esas alınmıştır. Böylece ambalaj ve gıda birlikteliği, gıda ambalajını hukuksal öğeleri maliyeti etkileyen faktörler, kalite ve gıda ilişkisi sırasıyla ele alınarak ambalaj sektörünün gelişmesinin, Gıda Sektörü 'ne bağlı olup olmadığı araştırılmıştır. Diğer taraftan cam ambalaj araştırmada esas alınmasından dolayı, bu bölümde ayrıca cam ambalaj tarihçesine ve gelişmelereXIX de yer verilmiştir. Gxda ambalaj x olarak camın özellikleri ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde, ambalaj tasarımında gerekli olan faktörlerin tanımlanması yapılmıştır. Ambalaj tasarımının önemi, tasarımı etkileyen renk, şekil, marka, resim gibi faktörler ele alınmıştır. Ayrıca bunları etkileyen devlet politikalarına da bu bölümde yer verilmeye çalışılmıştır-. Ambalajın standartlaştırılması, ortak bir anlam dizgesine kavuşturulmasının yanında sanatsal boyutu ve alıcıda almayı etkileyen devlet politikalarına da bu bölümde yer verilmeye çalışılmıştır. Ambalajın standartlaştırılması, ortak bir anlam dizgesine kavuşturulmasının yanında sanatsal boyutu ve alıcıda almayı etkileyen faktörlerin bulunması yoluna gidilmiştir. Ambalajın etkilenmesi de diğer inceleme alanıdır. Beşinci bölümde, insan ve çevre sağlığı konuları üzerine araştırma yapılması zorunluluğu doğmuştur. Ürün, ambalaj ve teknoloji kavramları içerisinde“çevre bilincinin”hangi noktasında olduğumuz dünyadaki örnekleriyle vurgulanmıştır Ambalajda geri dönüşüm olumlu ve olumsuz yanlarıyla araştırılmış, tasarımda kullanılabilecek diğer kaybetme oranı az olan materyale ulaşılmak istenilmiştir. Altıncı bölümde, insan sağlığı ve çevre bilincinde ulaşılan sonuçlar birleştirilerek, diyet reçel ürünlerinin ambalajı üzerindeki grafik öğeler ve görüntülerinin özellikleri, çeşitleri tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmanın uygulama örnekleri bu bölümde yer almaktadır. Yedinci bölüm, sonuç bölümü, geliştirilen düşüncelerin, denemelerle elde edilen sonuçlarının tespit edildiği bölümdür.
Özet (Çeviri)
IV Summary We know that in today's world, the major trends in the Packaging Sector are influenced by the dynamics for change created by economic and technological developments. In line with the packaging problems involved, it was seen neccessary to analyse the subject under seven chapters. In order to better analyse the subject, the history of packaging was dealt with in the first chapter and an attempt was made to put forward a chronological structure. Firstly, packaging has been defined and its properties have been examined with a view to establishing its sig nificance in exports. In the second chapter, the many variety of products and ways to protect them and the types of packaging have been examined. In this anaysis, it was seen that the natural materials and the unnatural materials which are the end products of technological developments, comprise a wide spectrum. The problems of the Turkish Packaging In dustry, in the framework of such wide variety of products and raw materials, has been dealt with under a seperate heading. In the third chapter, food and packaging have been the joint subject of examination utilizing different sets of information. Food being an important element of human health, the problems faced in its packaging have been discussed seperately. In this manner, the relation of packaging and food, the legal aspects of food packaging, factors influencing costs, quality and food relations have been sequentially examined in order to determine whether the development of the packaging industry was due to theV demands of the food sector. On the other hand, glass containers, its history and development has olso been dealt with in this chapter. The properties of glass containers as a food package have been presented. In the fourth chapter, factors required in packaging design have been defined. The importance of packaging design and elements like colour, shape, trade mark and pictures have been analysed. Furthermore, the government policies which affect these have been examined. In addition to the discussion of standardization of packaging and the achievement of a set of common perception elements, the aesthetical aspects and factors promoting procurement by buyers was also included in this chapter. Influences on packaging is another subject taken up. In the fifth chapter, it was seen necessary to examine the human and environmental hygenics. Within the context of concepts like product, package and technology, our standing with respect to other countries in the world in terms of“environmental awareness”has been displayed. The positive and negative aspects of the reclaimation process have been analysed and materials whose properties degrade less rapidly were sought for the sake of the designer. In chapter six, conclusions arrived at with respect to human health and environmental awareness have been merged and the variety and properties of the graphical el ements and images on the packages of diet jam products have been analysed. Application examples of this report are included in this chapter. The seventh chapter is the conclusion chapter where ideas developed and conclusion arrived at have been presented.