İkiz merdane döküm yöntemiyle üretilen AA8006 alaşımlı levhaların termomekanik davranışının incelenmesi
Investigation of thermomechanical behaviour of strip-cast AA8006 alloy sheets
  1. Tez No: 126684
  2. Yazar: GÖKHAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İKİZ MERDANE DÖKÜM YÖNTEMİ İLE ÜRETİLEN AA8006 ALAŞIMLI LEVHALARIN TERMOMEKANİK DAVRANIŞININ İNCELENMESİ ÖZET İlk yatırım maliyeti oldukça düşük, soğuk haddelemeye kadar olan adımlara gerek duymayan, döküm ve soğuk haddelemeyle nihai ürün kalınlığına inerek daha düşük üretim maliyeti sunan ikiz merdane döküm tekniği alüminyum alaşımlı levha üretiminde gelişmekte olan bir öneme sahiptir. Yassı mamul alüminyum alaşımlarının mekanik özellikleri, kimyasal kompozisyonlarının yanında malzemenin mikroyapısı ile de doğrudan ilişkilidir. İkiz merdane döküm yönteminin katılaşma doğasından dolayı malzeme yapısında mevcut olan metallerarası bileşikler ve tane yapısının malzeme özellikleri üzerinde çok büyük etkisi vardır. Metallerarası bileşiklerin malzeme özellikleri üzerindeki etkileri, boyutları ve dağılımları ile ilişkilidir. Sonuç olarak istenilen performansta mamul üretmek, kontrollü bir mikroyapı ile sağlanabilmektedir. Alaşım yapısında bulunan metallerarası bileşikler ve alaşımın tane yapısı, malzemeye uygulanan termomekanik işlemlerle değiştirilerek istenen seviyelere getirilebilir ve böylece yüksek kalitede ürünler elde edilebilir. Folyo ürünleri üretiminde kullanılan AA8006 alaşımı yapısında bulunan demir ve manganın malzeme mikroyapısı üzerinde etkisi nedeni ile levhanın termomekanik davranışını etkilemektedir. Uygulanan bir yüksek sıcaklık işlemi ile levhalarda tane kabalaşması meydana gelerek malzemenin mekanik özelliklerini düşürmektedir. Bu durum özellikle iyi şekillendirilebilirlik istenen alüminyum folyo ürünlerinin kalitesini kötü etkilemektedir. Bu çalışmada, iki tip (hızlı ve süper dökücü) ikiz merdane döküm makinasında üretilen AA8006 alüminyum alaşımlı levhaların termomekanik davranışı incelenmiştir. Döküm kalınlığında ve %20 - %97 arasında değişen deformasyonlar sonrası uygulanan 450°C/4h - 580°C/4h tavlar ile mikroyapısal değişimler ve mekanik özellikler incelenmiştir. Süper-dökücü ve hızlı-dökücülerde üretilen levhalar döküm parametrelerinin farklı olması nedeniyle mikroyapısal farklılıklar göstermiştir. Her iki tip dökücüde üretilen levhada da tane kabalaşması durumu yaşanmıştır. Tane kabalaşması döküm yapısı ile ilişkilendirilmiş ve temel oluşum mekanizmaları incelenmiştir. 0,6mm ve daha düşük kalınlıklara haddelendikten sonra tavlanan levhalarda süneklikte ani düşüşler bulunmuş ve bu durum tane yapısı açısından kıyaslanmıştır. vii
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THERMOMECHANICAL BEHAVIOUR OF STRIP-CAST AA8006 ALLOY SHEETS SUMMARY The relatively low capital cost of twin-roll casters, in combination with their lower energy and manning cost, have made twin roll casting an increasingly popular method of producing a wide range of aluminum flat rolled products. Mechanical properties of flat rolled aluminum products are directly correlated to microstructure of materials. Due to the solidification rates encountered in twin-roll casting process, primary phases and grain structure have significant impact on properties of twin-roll cast materials. The influences of intermetallic constituents on properties are related to their size and volume fraction. Consequently for producing high performance products it is of interest to control microstructure by thermomechanical processes. AA 8006 is one of the popular commercial alloy that contains iron and manganese is often produced by twin roll casting process for foil product. In AA8006 alloy, both iron and manganese influences the microstructure have significant impact on thermomechanical behaviour. Annealing at elevated temperatures abnormal grain growth occurs and has detrimental effect on mechanical properties and formability of products. In this study, termomechanical behaviour of AA 8006 aluminum alloy sheets that were cast by two different types of twin roll casting machine (super-caster and speed-caster) are discussed. Microstructural evolution and mechanical behaviour of annealed ( in the range of 450°C/4h to 580°C/4h ) sheets in cast thickness (6mm) and after colled reduction between %20 and %97 are examined. Super-cast and speed-cast strips exhibit different microstructures due to their casting parameters. Abnormal grain growth occered in both types of strips. Grain coarsening was correlated to as-cast structure and basic mechanism of abnormal grain growth are discussed. Ductility decreases when sheets colled deformed to the thicknesses of 0,6mm and below, and this was investigated by means of abnormal grain growth phenomena. vııı