Haliç dip çamurunun mikrobiyal tür dinamiğinin morfolojik ve fizyolojik bazda belirlenmesi
Characterization of microbial species dynamics of the Golden Horn sediment morphologically and physiologically
  1. Tez No: 126731
  2. Yazar: NİLAY SAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
HALİÇ DIP ÇAMURUNUN MİKROBİYAL TÜR DİNAMİĞİNİN, MORFOLOJİK VE FİZYOLOJİK BAZDA BELİRLENMESİ ÖZET Bu çalışmada, İstanbul Halic'in yedi ay rı noktasından (Galata ve Unkapanı Köprüleri, Camialtı, Valide Sultan, Eyüp-Sütlüce Önü, Adalar Arası ve Sonrası) dip çamuru numuneleri alınmıştır. (Şekil 1) Alınan numuneler ile spesifik metan aktivite (SMA) testi ve mikrobiyolojik çalışmalar sürdürülmüştür. Kağıthane AS: Adalar sonrası AA: Adalar arası ES: Eyüp - SOU öce önü VS: Valide Sultan Köprüsü CA: Camialtı UK: Unkapanı Köprüsü OK: Galata Köprüsü N A Om 500m 1000m Atatürk Köprüsü Galata Köprüsü Şekil 1. Dip çamuru numunelerinin Haliç'ten alınma noktalan xıYürütülen deneysel çalışmalar yardımıyla, dip çamurlarının potansiyel metan üretim hızlan ve metan bakterisinin tür dağılımı belirlenmiştir. Ortaya konan sonuçlar, literatürdeki tam ölçekli anaerobik reaktörlerden elde edilen veriler ile karşılaştırıldığında anlamlı bir yakınlık dikkat çekmektedir. (Tablo 1) Tablo 1. Haliç dip çamurundan elde edilen değerlerin İstanbul TEKEL verileri ile karşılaştırılması İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç'te yürütülen Çevre Koruma Projesi ile su ve çamur kalitesindeki belirgin düzelmenin yam sıra, metan üretiıninin uzun yıllar devam edeceği ve çamurun tamamıyla stabilize olmasının zaman alacağı ortaya konmuştur. xu
Özet (Çeviri)
CHARACTERIZATION OF MICROBIAL SPECIES DYNAMICS OF THE GOLDEN HORN SEDIMENT MORPHOLOGICALLY AND PHYSIOLOGICALLY SUMMARY In this study, sediment samples were taken from seven different points of Istanbul Haliç (Galata and Unkapani bridges, Camialti, Valide Sultan, front part of Eyüp- Sütlüce, part between and after the islands). From these samples specific methane activity (SMA) test and microbiological studies had been preceded (Figure 1). Kag thane At After the islands Bl: Between tfte islands ES: Eyup-Sutluce VS: Valde Sultan CA: Camialti UB: Unkapani Bridge GB: Galata Bridge N h Om 500m 1000m Atatürk Bridge Qalata Bridge Figure 1. The places in Golden Horn that the sediment samples were taken xrnThe potential methane production rate and the distribution of methane bacteria species of the sediment were characterized by the help of the experimental studies. There is a meaningful proximity between the results of experimental studies and the full-scale anaerobic reactor datum from the literature. (Table 1) Table 1. Comparison of datum from the Golden Horn sediment with the datum from Istanbul TEKEL Despite the evident recovery of the water quality and sludge with the Golden Horn cleaning program carried on by Istanbul Water and Wastewater Management (İSKİ) and İstanbul Metropolitan Municipality (İBB), it is appeared that the production öf methane will continue for years and the stabilization of the sludge will take time. xiv