Tedarik zinciri yönetimi ve bir elektronik veri değişimi uygulaması
Suppy chain management and the implementation of the electronic data interchange
- Tez No: 136829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN REŞİT YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Artan globalleşme ve fiyat rekabeti, kalite ve güvenilirliğe yönelik müşteri talebi, yeni ticaret biçimlerini olanaklı kılan teknolojik değişimler, organizasyonların tedarik zinciri yönetimine olan ilgilerini artırmıştır. Bu çalışmada, tedarik zincirinin temel konulan incelenmiş ve günümüzde giderek gelişmekte olan Internet' i kullanarak, tedarik zinciri yönetiminde daha iyi çözümler bulunabileceği ve Internet'in EDI uygulamalarında da başarılı olabileceği savunulmuştur. Bu çalışma 5 temel bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde tedarik zmcirinin temelleri anlatılmış ve tedarik zmcirinin halkalarından bahsedilmiştir. Ayrıca farklı tedarik zinciri yönetimlerinden örnekler verilmiş ve tedarik zinciri içindeki yönetim ve satın alma stratejileri anlatılmıştır. ikinci bölümde, tedarik zinciri ile e-business ilişkisinden bahsedilmiş ve Internet'in tedarik zinciri içindeki kullanımları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, tedarik zinciri yönetiminde bilişim teknolojisi ve bilginin önemi vurgulanmış ve dünyadaki yaygın olarak kullanılan tedarik zinciri yönetimi yazılımları bir biri ile karşılaştmlmıştır. Dördüncü bölümde tedarik zinciri yönetimi içinde önemli bir yere sahip olan elektronik veri değişimi ( EDI ) anlatılmıştır. Mevcut EDI standartları ve bu standartların gelişimlerinden bahsedilmiş ve çeşitli endüstrilerdeki EDI uygulamaları anlatılmış ve EDI'm yararlan vurgulanmıştır. Beşinci ve son bölümde ise Türkiye'deki bir otomotiv üreticisinde gerçekleştirilen bir EDI uygulaması anlatılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY SUPPLY CHAIN MANAGEMENT AND THE IMPLEMENTATION OF THE ELECTRONIC DATA INTERCHANGE KEYWORDS: Supply Chain Management, Electronic Data Interchange, Automotive Increasing globalisation and price competition, customer demand in relation to quality and reliability along with the emerging technology which allows new way of commerce have increased interest in supply chain management. This study is related with the main principles of the supply chain and asserts that by using the Internet, which are still developing, the most efficient way of management of the supply chain can be found and the EDI implementation of the Internet can be successful. This study consists of five sections: The first section covers the main principle of the supply chain as well as its links. Furthermore, in this part various example of the implementation of supply chain management are given and the strategies in supply chain management and purchasing are explained. The second section, the relation between e-commerce and the supply chain is explained and the facilitation of the Internet within the supply chain is covered. The third section, makes emphasis on the importance of using information and information technology in the supply chain management. In addition, commonly used supply chain management practices are compared with each other. The fourth section, Electronic Data Interchange (EDI) that has a very important role in the supply chain management is explained. Moreover, this part covers existing EDI standards and their development as well as implementation and benefit of the EDI within various sectors. The implementation of the EDI in one automotive manufacturer in Turkey is studied at the fifth and final section. DC