Elektronik işyeri teknolojisi ve yazılım ergonomisi
  1. Tez No: 126756
  2. Yazar: MESUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAHRİ ÖZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Mühendislik ve teknoloji sistemlerinin stratejik düzeydeki alanlarının incelenmesi, mühendislik yönetimi programın başlıca amacını oluşturmaktadır. Tez konum olan“Elektronik İşyeri Teknolojisi ve Yazılım Ergonomisi”, yeni bir teknolojinin şirketlerin iş stratejilerine olan etkisinin incelenmesi, teknolojinin mevcut durumunun belirlenmesi, uygulama metodunun hazırlanması ve yararlarının kanıtlanması açısından okumakta olduğum programın yukarıdaki amaca birebir hizmet etmektedir. Tez 13 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümün ardından bilişim teknolojisinin 3 aşamada geliştiği öne sürülmüştür. Bu aşamalar entegrasyon, yardımlaşma ve işbirliği aşamaları olarak adlandırılmıştır. Her aşamanın özellikleri belirtildikden sonra şirketlerin her aşamadaki yeterliliklerin ölçen 50 soruluk bir anket geliştirilmiştir. Bu anket 3 ayrı ülkede faaliyet gösteren 9 şirkete uygulanmış, yanıtlar şirket, aşama ve ülke bazında analiz edilmiştir. Böylece işbirliği teknolojisinin aracı olan elektronik işyerlerinin mevcut durumu saptanmaya çalışılmıştır. 5. Bölümde Yazılım Ergonomisi'nin Ergonomi disiplini içerisindeki yerini araştırılmaktadır. Ayrıca ergonominin disiplinlerarası bir çalışma değil tek başına bir disiplin olduğu ve insan sistem arakesit teknolojisinin (HSIT) bu disiplinin teknolojisi olduğu açıklanmıştır. İnsan sistem ara kesit teknolojisinin en az beş adet tanımlanabilir ana bileşene sahip olduğu öne sürülmüştür. Bunlar, İnsan makine ara kesit teknolojisi ya da donanım ergonomisi (hardware ergonomics), insan çevre ara kesit teknolojisi ya da çevresel ergonomi (environmental ergonomics), insan yazılım ara kesit teknolojisi ya da yazılım ergonomisi (cognitive ergonomics), insan iş ara kesit teknolojisi ya da iş tasarım ergonomisi (job design ergonomics), ve insan organizasyon ara kesit teknolojisi ya da makro ergonomi (macroergonomics)dir. İnsan yazılım ara kesit teknolojisi ya da yazılım ergonomisi, İşbirliği teknolojisi ve onun aracı E-İşyerlerinin ergonomi açısından bulunduğu yerdir. Elektronik işyerlerinin yararları 4.Bölüm'de teknolojinin insan boyutu, 8.Bölüm'de elektronik ticaret ve 9.Bölüm'de elektronik iş açısından belirlenmiştir. Uygulama metodunun belirlenmesi amacına yönelik olarak l0.Bölüm'de vaka analizi çalışması hazırlanmış, e-işyeri teknolojisini uygulamak isteyen bir şirketin nelere dikkat etmesi gerektiği açıklanmıştır. H.Bölüm'de e-işyeri yazılımlarının 10 ana özelliği açıklanmış ve bu özelliklere göre 46 soruluk yazılım seçme anketi oluşturulmuştur. Anket pazarda lider konumdaki 3 e-işyeri yazılımı şirketine yollanmış, yanıtlar seçilen bir şirketin ihtiyaçlarına göre analiz edilmiş ve en uygun olan e-işyeri bulunmuştur. E-İşyeri teknolojisinin yararının kanıtı ise simulasyon çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 10 katılımcı dahil edilmiş bir e-işyeri yazılımı ile ERP yazılımı tipik bir süreç bazında karşılaştırılmıştır. E-işyeri yazılımı kullanılarak elde edileceği öne sürülen zaman tasarrufu, her iki sistemde süreci tamamlama süreleri kıyaslanarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of the engineering management programme is to investigate the engineering and technology systems on a strategic level. The objective of the thesis, which serves the main objective of the programme, is to investigate the effects of a new technology to the business strategies, to assess the current situation of this technology, to develop an application methodology, and to prove the benefits of it. The thesis consists 13 chapters. After the introduction chapter it is proposed that there are three phases of information technology, namely Integration, Cooperation and Collaboration phases. A questionnaire consisting 50 questions is developed to assess the current capability level of companies. It is applied to 9 companies from 3 different countries and the results are analysed based on company, phase and country. The current situation of electronic workplace technology is tried to be assessed with the help of these questionnaire results. In 5th Chapter, software ergonomics is studied within the wider ergonomics dicipline. It is put forward that ergonomics is a dicipline itself rather than an interdiciplinary study with human system interface technology (HSIT) as its main technology. It is proposed that there are 5 main components of HSIT, which are human machine interface technology or hardware ergonomics, human environment interface technology or environmental ergonomics, human software interface technology or software ergonomics, human job interface technology or job design ergonomics, and human organisation interface technology or macroergonomics. Electronic Workplace technology is within the human software interface technology context and part of software ergonomics. The benefits of electronic workplaces are explained in Chapter 4 as a solution to technology fear of individuals, in Chapter 8 as part of the electronic trade and in Chapter 9 as an enabler of the E-Business. The objective to develop a methodology is achieved by preparing a business case that should be used within an implementation project. It lists all the important steps to build a successful business case that will enable a company to analyse the costs and benefits of E-Workplace as well as project parameters. In Chapter 11, a checklist of 46 questions is designed to assist a package fit analysis phase during a project. This checklist is applied to 3 leading portal providers and results are analysed according to a companies requirements. As a result the best fit portal is found. The last but not the least, a simulation is run with 10 participants by comparing an ERP software with an enterprise portal around a scenario and the time saving benefit of electronic workplace technology is proven. XII