Web servis mimarisinin bir uygulaması
An Implementation of web service architecture
- Tez No: 126759
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Analizi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
WEB SERVİS MİMARİSİNİN BİR UYGULAMASI ÖZET Bu çalışmanın amacı Web Servis mimarisinin detaylarıyla incelenmesi ve incelenen bu yapı üzerine bir uygulamanın geliştirilmesi ve değerlendirilmesidir. Konu olarak Web Servisleri modelim seçmemin nedeni ise önümüzdeki yıllarda yazılım uygulamalarının %95'inin bu model üzerinde çalışacağının SUN, MS, IBM gibi sektöre yön veren firmalar tarafından öngörülmesidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Web servis mimarisi ve onu oluşturan yapılar, protokoller detaylarıyla incelenmekte genel bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Mimarinin gelecekteki uygulama alanlarından ve günümüz yazılım uygulamalarında kullanılmasından entegrasyonuna kadar tüm konu genel bir yaklaşım içinde ele alınmaktadır. İlk bölümde Web servis mimarisine İlaveten projede kullanılan teknolojiler kısa bir özet halinde aktarılmaktadır. İkinci bölüm ise Web servis mimarisi üzerine geliştirmiş olduğum uygulamadan oluşmaktadır. Geliştirmiş olduğum bu uygulama ise kısaca web servis mimarisini kullanan bir B2B uygulamasıdır. Uygulama hava durumu ve otomobil uygulaması olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Her iki uygulamada Java merkezli bir yaklaşımla geliştirilmiştir. Otomobil uygulamasında sağlanan veriler veritabanında tutulan statik verilerdir ve kullanıcıya web servis mimarisi kullanılarak ulaştırılmaktadır (hava durumu uygulamasında da olduğu gibi). Hava durumu uygulaması ise kullanıcıya hem istatiksel veri (statik veri) hem de anlık dinamik veri sağlamaktadır. Hava durumunun statik verileri otomobil uygulamasında olduğu gibi veri tabanında tutulmakta dinamik veri ise internetten anlık olarak çekebilmektedir. Program internetten çekilen anlık veriyi istenirse veritabanına kaydedebilmektedir. Kullanıcı kaydedilen bu verilerede web servis mimarisi üzerinden ulaşabilmektedir. Programlama dili olarak Java ve J2EE teknolojilerini seçmemin nedeni ise Java'nın internet uygulamalarının geliştirilmesinde sağladığı kolaylıklar ve web servis mimarisinin gelişiminde oynadığı rol oldu. Hazırlamış olduğum çalışmada Web Servis mimarisinin ve kullanılan teknolojilerin tanıtımından sonra detaylarıyla verdiğim uygulama 3 katmanlı bir yapıdan oluşmaktadır. Birinci katmanda kullanıcı ayağı yer almakta, ikinci katmanda sistemin amacım ve omurgasını oluşturan web servis yapısı bulunmakta ve son olarakta üçüncü katmanda sistemin genel olarak veritabanı ayağım oluşturmaktadır. Veritabanı olarak SQL Server 7.0'ı seçmemin sebebi ise büyük çapta veri tabam uygulamalarının geliştirilmesine imkan tanıması ve kolay bir kullanıma sahip arayüze sahip olmasıdır. Üçüncü bölümde ise çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmakta uygulamanın kullanılabileceği örneklerden ve geliştirilebilirliğinden bahsedilmektedir. Böylelikle ilerde bu çalışmadan yararlanacaklar için bazı referanslar verilmektedir. vu
Özet (Çeviri)
AN IMPLEMANTATION OF WEB SERVICE ARCHITECTURE SUMMARY The aim of this study is to examine Web Service architecture in detail and to build up and evaluate an application on mis structure. According to the forecasts of the leading companies of the software sector such as SUN, MS and IBM, in the next few years 95% of software implementations will work on this architecture. This is the main motivation for choosing web service model as my thesis subject The study consists of three sections. In the first section Web service architecture and its protocols are examined in detail. From field of applications of the architecture in the future to its integration with current software implementations, the whole subject is handled with a general approach in mis section. In addition to Web service architecture, the technologies used in the project are described briefly in mis section The second section consists of the implementation developed on Web service architecture. This is an B2B application which uses web service architecture. The application has two main parts: weather service application and automobile application. Both of these two applications are developed with a Java based approach. The data used in automobile application is of a static nature and it is stored in a database. This data is transfered to the end user via web service architecture. ( as in the weather service application) On the other hand weather service application provides both statistical (static) and dynamic data to the user. Static data of this application is stored in a database as in the automobile application whereas the dynamic data can be transfered instantaneously via internet. Upon request of the user, the program can record the data transfered to the database and the user can reach the data recorded by using web service architecture. The reason for choosing J2EE technologies and Java as the programming language, is the ease of developing internet implementations with this language and the role that it played in the development of web service architecture. After the introduction of web service architecture and the technologies used, an implemantation with three layers is presented in detail in this study. The first layer is the client side, the second layer consists of web service construction that forms the goal and the backbone of the system and the last layer is the server side that forms the database of the system. SQL Server 7.0 is chosen as the database in this study as it enables developing database applications with large amounts of dam and as it has a user friendly interface. In the last section, some references are given for those who will benefit from this study in the future by providing examples which can be used by the implementation, considering chances of improvement and evaluating tile study generally. vni