Bilgi teknolojileri ve eğitim etkileşimi üzerine bir araştırma
A Study for information technology and education interaction
  1. Tez No: 126772
  2. Yazar: TUNCAY SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
T- ÖZET Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan baş döndürücü gelişmeler küreselleşme sürecini hızlandırmakta ve bu durum özellikle iş dünyası için rekabet koşullarım her geçen gün daha da ağırlaştırmaktadır. Firmalar, ancak değişme ve gelişmelere zamanında uyum sağlayabildikleri sürece rekabetçi piyasa koşullarında ayakta kalabilmektedirler. Rekabet gücünü oluşturan unsurların başında gelen nitelikli insan gücü, bu süreçte çok önemli bir rol oynamaktadır. Mevcut insan kaynağına, çağın ve ihtiyaçların gerektirdiği nitelikleri kazandırmak ve güncel tutmak ise ancak programlı bir eğitim faaliyeti ile mümkün olabilmektedir. Bu durumda işletmelere düşen görev, çalışanlarıyla işbirliği içerisinde değişim ve gelişim sürecini desteklemek olmaktadır. Artık işletmelerde insan kaynaklan uzmanları istihdam edilmeye başlanmış ve personel gelişimi ve eğitimi sürekli takip edilmektedir. Öğrenen organizasyon olma yolunda atılan bütün bu adımlar iletişim alanındaki gelişmelerle, ivme kazanmıştır. Kitle iletişim araçları ve bilgisayarlar, eğitimin vazgeçilmez unsuru olmaya başlamışlardır. İletişim alanındaki bu gelişmeler, eğitimde bir paradigma değişimi yaşanmasına sebep olmuştur. Bu bakımdan araştırmamızda ilk olarak eğitim kavramı ve eğitim ihtiyacı ele alınmış ve işletme amaçlan ile bütünleştirilmesi incelenmiştir. İkinci olarak ise eğitimin tarihsel süreç içindeki boyutu ve özellikle işletmelerin son on yıllık eğitim anlayışı incelenmeye çalışılmıştır. Günümüzde eğitim, etkileşim araçlarının ve internetin etkin kullanmasıyla uzaktan yapılabilmektedir. Bu yönüyle eğitim artık dijital dünyada kendine yön bulmaya çalışmaktadır. Buradan hareketle, üçüncü bölümde uzaktan eğitim, bilgisayar destekli eğitim ve eğitim yazılımları kapsamlı olarak ele alınmıştır. Türkiye'deki durumu ortaya koyabilmek adına ise, Türkiye'deki bilgisayar destekli uzaktan eğitim çalışmaları ele alınmıştır. Ayrıca, işletmelerin bu konuyla ilgili yatırımları, aldıkları eğitimler, eğitimi nereden aldıkları, interneti ve bilgisayarı eğitim amaçlı kullanımları, bilgi teknolojilerinin eğitimdeki rolü, işletmelerin bu konudaki tutum ve davranışları, İstanbul Sanayi Odasının belirlediği 500 Büyük Sanayi Kuruluşuna yapılan bir anketle araştırılmıştır. Anketle ilgili olarak çeşitli hipotezler kurulmuş ve istatistik paket programı(SPSS) kullanılarak hipotez testleri yapılmıştır. Ayrıca ankete verilen cevapların, eğitim kurumlarına ve işletmelere geri besleme sağlayacağı düşünülerek, anket sonuçlarının tümü internette ve EK B bölümünde sunulmuştur. Henüz bu tür eğitimler ülkemizde çok yeni olması sebebiyle, yeterince yaygınlaşmamıştır. Ancak önemli olan bir unsur vardır ki; işletmeler bilgi teknolojilerine büyük oranda yatırım yapmaktadırlar. Bu yatırımların eğitim amaçlı kullanılmaları, verimliliğin, kalitenin ve motivasyonun artışına sebep olacağı bir gerçektir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Astonishing developments in information and communication technologies are accelerating the globalization process and this situation makes competition conditions harder especially for the business world. Companies can only remain standing against market competition by adaptation to this changes and improvements. In this process high qualified human resources plays an important role for competition strengths. It's merely possible to have qualified human resource by a scheduled training program. Consequently, it becomes a duty for companies and employers to support the change and development period with cooperation. Nowadays, companies employ human resource experts to pursue the personnel training continually. Steps through the learning organization are accelerated with the developments in communication. Mass media tools and computers become the basic components for training. Developments in communication technology caused a change of paradigm in training. From this point of view we first considered the concept and necessity of training and how to join it with company objectives. Next, we tried to examine the historical dimension of training, which includes especially last ten years. Nowadays, it is possible to train people by distance education with effective use of interaction tools and internet. From this point of view, education tries to find its way in digital world. Therefore, in the third part we examined distance education, computer aided training and training sofwares. To consider the situation in Turkey, we examined the computer aided distance learning projects in Turkey. Furthermore, we examined the investments, training subjects, training resources, use of computer and internet for education, the role of information technology in education, the attitudes and behavior of companies with a questionnaire prepared for 500 Large Industry Companies which are determined according to ISO criterias. We established some hypothesis and tested them by using statistic package (SPSS). Lastly, we published the all results of questionnaire to feedback for training centers and companies on the web and in Appendix B. Since this kind of education is very new, it is not widespread in our country. But it is important to fix that, companies invest large amounts of money to the information technologies. It's the fact that if companies use these technologies for education, it will increase productivity, quality and motivation.