Mobil telekomünikasyon sektöründe rekabet stratejileri
- Tez No: 126777
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Günümüzde manavdan üstün teknoloji ürünleri üreten büyük kurumsal firmalara kadar tüm kuruluşlar, tüketicilerin ihtiyaç ve isteklerini anlamak ve bunlara uygun hizmet vermek zorundadırlar. Pek çok firma bu kavramı anlamış ve takip etmeye çalışıyor olsa da, tüketici ihtiyaçlarını bilmek, hayatta kalabilmek için her zaman yeterli olmayabilmektedir. Bugün, yeterli finansal güce sahip herhangi bir girişimci, kar elde edebilmek ümidi ile kendi işini kurabilir. Ancak, kısa sürede benzer ürünleri pazarlayan diğer firmaların rekabeti ile zarar ederek pazardan çekilme riski ile karşı karşıya kalacaktır. Bu nedenle, iş çevresinde hayatta kalabilmek için analiz edilmesi gereken yeni bir faktör ortaya çıkmaktadır. Bugünlerde firmalar, rekabetin izini sürmek ve kendi ürünleri için rekabetçi avantajlar formüle etmelidirler. Kazanmak için rekabet, firmaların pazarlama stratejileri içinde önemli bir faktör haline gelmiştir. Olası bir kaybetme riskine karşı savaşabilmek için, tüketici ihtiyaçlarım anlamak ve karşılamak yeterli değildir. Bugünün pazarlama konseptine gore firmalar, tüketicilerin ihtiyaçlarım rakiplerinden daha iyi karşılayacak ürünleri üretip pazarlayarak rekabet avantajı kazanmalıdır. Bu nedenle, rekabet, rekabet avantajı ve rakiplerin tepkileri ve davranışlarını izleyebilmek firmalar açısından oldukça önemlidir. Sonuç olarak, bugünün iş dünyasında hayatta kalmak tüketicilerin ihtiyaçlarının karşılanmasına ve aynı ihtiyaçlara hizmet eden diğer firmaların neden olduğu rekabetin izlenmesine bağlıdır. Bu çalışmada;“Türkiye Mobil Telekomünikasyon Pazarı”ndaki“Rekabetçi Pazarlama Stratejileri”üzerinde durulmuştur. Pazar hızla büyüdüğü ve genelikle yabancı firmalarla birlikte girişimlere sahne olduğu için, rekabetçi stratejilerin analizi açısından uygun bulunmuştur. Çalışmada dört firma incelenmiş, Turkcell, Telsim, Aria ve Aycell'in rekabetçi pazarlama stratejileri analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde firmalara önerilerde bulunulmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In today's world, any business organisation, ranging from the smallest such as a grocery store, to the biggest that produces high technology products, must understand the needs and wants of its customers and serve accordingly. Although most of the firms have understood and tried to follow that consept, knowing the customer needs is not always sufficient to survive. Today, even any person with sufficient financial power can start his own business in the hope of gaining a profit. However, he will soon face competition from other companies marketing similar products and meet the risk of a possible loss and withdrawal from the market. Therefore, a new factor that should be analysed in order to survive in a business environment is emerging. Nowadays, companies must keep track of competition and formulate competitive advantages for their products. In order to win, competition should become an important element in the marketing strategies of companies. In order to fight against this possible risk of withdrawal, understanding customers and serving their needs is not enough. According to today's marketing concept, companies must gain competitive advantages by producing and marketing products or services that satisfy the needs of the customers better than the competitors' offers. Therefore competition, gaining a competitive advantage and watching the moves of the competitors are of crucial importance to a company. In conclusion, survival in today's business world is dependent on satisfaction of the customer needs and keeping track of competition rising from the other companies also serving the same needs of the customers. In this study it is dwelled on“Competitive Marketing Strategies”in“Mobile Telecommunication Market in Turkey”. As the market has been growing rapidly and generally enterprises with foreign firms have taken place, the market has been an appropriate one to analyse the competitive strategies. In this study, four firms are examined and the competitive marketing strategies of Turkcell, Telsim, Aria and Aycell are analized. In the conclusion part of the study suggestions to those firms are improved. IX