Yerdeğiştirmeyen koordinatlar için Wigner fonksiyonları
Wigner functions in noncommuting coordinates
  1. Tez No: 126786
  2. Yazar: LARA TALAR KELLEYANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
YERDEGIŞTIRMEYEN KOORDİNATLAR İÇİN WIGNER FONKSİYONLARI ÖZET Deformasyon (WWMG) kuantizasyonu bir kuantum mekaniksel sistemi faz uzayı değişkenleri cinsinden ifade eder. Operatör kuantizasyonu ile arasındaki ilişki sem bol haritaları ve yıldız çarpımları cinsinden verilir. Wigner fonksiyonu önceleri istatistik fizikte kuantum seviyesinde düzeltmeler yapmak için kullanılmış, son radan yerdeğiştirmeyen koordinatlarda kuantum mekaniği dahil olmak üzere daha pek çok alanda uygulama alanı bulmuş bir quasi-olasılık dağılım fonksiy onudur. Wigner fonksiyonu yıldız çarpımı ile birlikte deformasyon kuantizasyonu yönteminin en önemli araçlarındandır. Yerdeğiştirmeyen koordinatlar geometrisinin önemi özellikle sicim teorilerinde uzay-zaman koordinatlarının yerdeğişmez olması gerektiği anlaşılınca artmıştır. Yerdeğiştirmeyen koordinatların uygulamalarının ne gibi etkileri olacağını görebilmek için bu koordinatlarda kuantum mekaniğinde ulaşılacak sonuçlara bakılabilir. Bu çalışmada yerdeğiştirmeyen koordinatlarda kuantum mekaniğinin anlaşılmasına yardımcı olması amacıyla yerdeğiştirmeyen koordinatlarda Wigner fonksiyonu çalışılmıştır. Yerdeğiştirmezlik ve kuantizasyon iki farklı deformasyon olarak çalışılmış, harmonik salınıcı ve Landau problemiçin Wigner fonksiyonları ele alınmıştır. Bir boyutlu harmonik salınıcı için Wigner fonksiy onları bulunmuş, iki boyuta genellenmesi tartışılmıştır. Ayrıca Landau problemi için Wigner fonksiyonları yerdeğişmeyen koordinatlar ve yerdeğişmez mome mtumlar için bulunmuştur. İlginç bir bulgu olarak da yerdeğiştirmezlik ilişkilerinin özel bir seçimiyle Landau problemi için Wigner fonksiyonunun yerdeğiştirmezlik parametresinden bağımsız olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
WIGNER FUNCTIONS IN NONCOMMUTING COORDINATES SUMMARY The Wigner function is a quasi-probability function which was at first used in order to make corrections in quantum levels and which later has gained popular ity in many applications fields including quantum mechanics in noncommuting coordinates. Wigner function together with the star product is one of the most significant elements of deformation quantization method. Deformation quantiza tion identifies a quantum mechanical system in terms of phase space variables. Its relation with operator quantization is given in terms of symbol maps and star products. Noncommutative geometry has gained greater importance after it is found out that space-time coordinates should be noncommuting in string theories. In order to observe the effects of noncommutative coordinates on physical systems it is reasonable to take a look at the consequences of their applications in quantum mechanics. Throughout this work, the Wigner functions have been taken into consideration in order to get an understanding of noncommutative quantum mechanics. Non- commutativity and quantization have been studied as two different deformations, thus Wigner functions for harmonic oscillator and Landau problem have been examined. Wigner functions for one dimensional harmonic oscillator have been derived and generalized into two dimensional case. Also Wigner functions for Lan dau problem, for noncommutative coordinates and momenta have been derived. It has been concluded that by a special choice of noncommutativity relations the Wigner function for Landau problem is independent from noncommutativity parameter. VI