Makrohalkalı eterlerin selektif elektrot ile denge sabitleri tayini
Determination of balance constants of macro ring ethers by selective electrode
  1. Tez No: 126787
  2. Yazar: AVCI AHMET BIYIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAKIL ERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
MAKROHALKALI ETERLERİN SELEKTIF ELEKTROT İLE DENGE SABİTLERİ TAYİNİ ÖZET Son yıllarda organik kimyanın teknoloji ve tıp bilimleri ile ortaklaşa ilgilendiği konuların ortaya çıkmasıyla birlikte etkin sıvı membranların uygulamaya konulması metal kimyasına ve biyokimyaya önemli katkılar sağlamıştır. Sentetik antibiyotikler ve deterjanlar da günümüzün ilginç araçları durumuna gelmiştir. Crown Eter bileşiklerinin alkali tuzları ile verdiği komplekslerin kantitatif olarak incelenmesi son yıllarda önemli bir konu haline gelmiştir. Bu nedenle bir çözeltide denge sabitlerinin bilinmesi ve sıfırdan farkedilir ölçüde büyük olan bir denge sabitinin bulunması çözelti hakkında önemli bilgi sağlar. Sodyum, Potasyum ve benzeri katyonların nötral moleküllerle vermiş oldukları kuvvetli stokiyometrik kompleksleri vardır. Etkinlik yönünden molekülün yapısı önemlidir ve bu yönden Crown Eterler son derece uygun model bileşikleridir. Bu bileşikler değişik yapılarda makro halkalardan oluşan ve genellikle oksi etilen oligameri durumundadırlar. Makro halkada özellikle hetero atomlar veya aromatik yan gruplar bulunmakta, bunun sonucu olarak makro halkada farklı fonksiyonlar ve katyon duyarlılıkları ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada 12-Crown-4, 18-Crown-6 ve benzo 18-Crown-6 maddelerinin sodyum katyonunu tutma özelliklerinin kantitatif olarak belirlenmesi için bir yöntem geliştirilmiştir. Çözelti olarak THF-Su karışımı kullanılmıştır. Çeşitli konsantrasyonlarda hazırlanan Crown Eter çözeltilerinde selektif elektrod ile sabit sıcaklıkta ölçümler yapılmıştır. Bu ölçümlere göre çizilen grafikler aynı koşullarda yanlızca tuz içeren çözelti kullanılarak yapılan ölçümlerden elde edilen kalibrasyon grafiği ile karşılaştırılmıştır. Bunlardan yararlanılarak komplekslerin denge sabitleri hesaplanmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF BALANCE CONSTANTS OF MACRO RING ETHERS BY SELECTIVE ELECTRODE SUMMARY In the recent years, with the existence of common interests of organic chemistry with technology and medical science, implementation of active liquid membranes get important contributions to metal chemistry and biochemistry. Synthetic antibiotics and detergents appear to be interesting implements of the present. Quantitative analyses of alkali salt complexes with Crown Ether compounds became important subjects in the recent years. Therefore having the information of balance constants of a solution and finding out a balance constant noticeably bigger then zero obtain important information about the solution. Sodium, Potassium and similar cations have strong stokiyemetric complexes with neutral molecules. In the activation aspect, the structure of a molecule is important and from this point of view, Crown Ethers are very appropriate model compounds. These compounds are formed with various structured macro rings and are generally be in oxyethylen oligomer state. In a macro ring there are hetero atoms or aromatic subgroups especially and for that reason macro ring shows different functions and cation sensitivities. In this study, a method of quantitative analyses for sodium cation keeping characteristics of 12-Crown-4, 18-Crown-6 and benzo 18-Crown-6 components has been developed. THF-water mixture is used as solution. In several concentrations of Crown Ether solutions, measurements have been done in constant heat by selective electrode. The graphics of these measurements have been compared with the calibration graphics of measurements which had been done in solutions with salt in the same circumstances. As a result, the balance constants of the compexes have been calculated. IX