Kinematik objelerin GPS ile izlenmesi: Sayısal harita destekli bir navigasyon sistemi
Tracking of kinematic objects through GPS: A vector data based navigation system
  1. Tez No: 126916
  2. Yazar: BAHADIR AKTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ NURHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
KİNEMATİK OBJELERİN GPS İLE İZLENMESİ : SAYISAL HARİTA DESTEKLİ BİR NAVİGASYON SİSTEMİ ÖZET Bu çalışmada, araç izleme ve navigasyon sistemleri incelenmiş, GPS ile navigasyonda kullanılan son teknikler araştırılmış, bir navigasyon sisteminden olan beklentileri göstermek maksadıyla örnek bir program geliştirilmiştir. Endüstri standardı CBS formatlarındaki sayısal altlıklar kullanılmış, araç konumlarının gerçek zamanlı ve sonradan gösterimi gerçekleştirilmiştir. Genel olarak bu çalışmada Global Konum Belirleme Sistemine ait referans sistemi ile ulusal koordinat sistemi arasındaki dönüşüm, çok sayıda hareketli objenin aynı anda izlenmesi, otomatik kaydırma, harita eşleme gibi modern araç takip sistemlerinde karşılaşılan sorunların çözümüne ilişkin uygulamalı çözümler önerilmektedir. Global Konum Belirleme Sistemini kullanan navigasyon ve izleme sistemlerinde uygulamaların gelişmesi ve sonuçlandırılmasında kullanılan veri türleri, konum bilgilerinin iyileştirilmesi, elde edilen anlık konum ve zaman bilgilerinin uygun veri tabanı altyapısı içerisinde değerlendirilmesi ile ilgili olarak bilgi verilmesine çalışılmış, mevcut sistemlerin Diferansiyel Global Konum Belirleme Sistemi ve veri aktarım üniteleriyle olabilecek bağlantılarına değinilmiştir. Teorik olarak mümkün olan Global Konum Belirleme Sistemi tabanlı navigasyon ve izleme sistem tasarımlarının hayata geçirilmesinde fizibilite sorunları esas alınmış ve uygulamanın bu kriterlerde geliştirilmesine önem verilmiştir. GPS ile CBS verilerinin gerçek zamanlı olarak toplanması ile ilgili yeni bir yaklaşım denenmiş ve navigasyon çözümlerinin sayısal altlıklar yardımıyla iyileştirilmesi araştırılmıştır. Her ne kadar bu yaklaşım harita eşleme olarak bilinen sisteme benziyorsa da kullanılan veriler ve yöntem açısından farklılık göstermektedir. Ayrıca bu çalışmanın gelecekteki olası düşük maliyetli ve basit GPS-CBS entegrasyon çalışmalarına altlık teşkil edeceği değerlendirilmektedir. Son olarak, kullanılan karşılaştırma tekniğinin farklı ölçekteki sayısal haritaların doğruluk araştırmalarında kullanılabileceği önerilmektedir. ıx
Özet (Çeviri)
TRACKING OF KINEMATIC OBJECTS THROUGH GPS : A VECTOR DATA BASED NAVIGATION SYSTEM SUMMARY In this study, vehicle tracking and navigation systems were put under discussion. The recent technology on the use of GPS in navigation and tracking systems were explored and a sample navigation software was developed in order to expose the expectations from a decent navigation system. Industry-standard GIS data formats were exploited for map templates. Real-time and post-processing of tracking data were explained in detail. In general, possible solutions are suggested in this study to the problems of vehicle-tracking systems, such as transformation between the reference frame of Global Positioning System and that of national datum, real-time tracking of multiple mobile units, auto-panning and map-matching. Fundamental information has been given to the readers about the data types and formats used in modern navigation systems, possible improvements to the accuracy of positioning data and processing of real-time data in a database basis for further analysis. In addition, possible enhancements to the navigation and tracking systems like Differential Global Positioning System and data link are mentioned. The feasibility problems of theoretically-designed vehicle locations systems are put under discussion and such kind of issues are taken into consideration during the development of sample application. A new approach was proposed for collecting GIS data using GPS navigation systems and a possible alternative way of navigation improvement was put into practice. This approach includes the use of vector data for comparison of GPS-originated coordinates with vector based map templates. Although this method is very similar to map-matching, it differs in terms of the data used and the technique applied. Besides, this study may form a basis for simple and cheap real-time GPS-GIS integration studies for future. Finally the comparison technique was also recommended as a tool for accuacy comparison of different scale vector maps.