Yeşilyurt ve Avcılar'da deprem yer tepkisinin çok kanallı mikrotremor kayıtlarının analizi ile belirlenmesi
Estimation of earthquake site effects by array processing of microtremors in Yeşilyurt
  1. Tez No: 126921
  2. Yazar: HATİCE EBRU BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARGUN KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
YEŞİLYURT VE AVCILAR' DA DEPREM YER TEPKİSİNİN ÇOK KANALLI MİKROTREMOR KAYITLARININ ANALİZİ İLE BELİRLENMESİ ÖZET S-dalgası hız yapısı bilgisi, kentsel alanlarda, sismik etkinliğe bağlı olarak oluşabilecek deprem yer tepkisinin, daha güvenilir hesaplanabilmesi için gereklidir. Geleneksel sismik kırılma/yanısıma yöntemlerinin, kent koşullarında kullanımı problem yaratmaktadır. Bu zorluklar, şu şekilde sıralanabilir: 1) sinyal/gürültü oram, yüksek derecedeki sismik gürültü ve kent koşullarında kullanılabilecek küçük enerji kaynaklan nedeni ile önemli ölçüde düşüktür, 2) herhangi bir yerleşim alanında, alıcıların yerleştirilmesi mümkün olsa bile oldukça zordur ve 3) sismik enerjinin derin katmanlara etkin iletimi, yumuşak sedimanlardaki yüksek soğurulmadan dolayı sınırlıdır. S-dalgası hız yapısı elde edilmesinde mikrotremorlerin kullanımı, sismik kırılma/yansıma yöntemlerine iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Faz hızı dispersiyon eğrisi, bir grup alıcıdan oluşan 1 veya 2-boyutlu dizilimler ile kaydedilen mikrotremorlerin, frekans-dalgasayısı spektral analizine dayanan, frekans ortamı ışın biçimlendiriri tekniği kullanılarak elde edilir. S-dalgası hız yapısı, faz hızı dispersiyon verisine ters çözüm uygulanarak elde edilir. Son olarak, deprem yer tepkisi, EERA benzeri, standart bir kod kullanılarak hesaplanabilir. Bu çalışmada, Yeşilyurt Hava Harp Okulu Kampusu ve İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampusu' nde, mikrotremor kayıtlarının analizi ile deprem yer tepkileri belirlenmiştir. S-dalgası hız yapılan, sondaj verileri, önceden yapılmış sismik kırılma çalışmaları ve pasif kaynakalı yüzey dalgası yöntemleri kullanılarak elde edilen hız yapılan ile karşılaştırılmıştır. Tabakalı modeller için hesaplanan yer tepkisi eğrileri, mikrotremor ölçümlerinden bulunan spektral oranların yorumlanmasıyla elde edilen yer büyütmeleri ile karşılaştırılmıştır. Avcılar' daki çalışma alanı için elde edilen sonuçlar diğer çalışmalarla uyumlu olmakla beraber, deprem yer tepkisi diğer çalışmaların sonuçlarına göre daha düşük hesaplanmıştır. Yeşilyurt için elde edilen deprem yer tepkisi bölgede alınan ivme kayıtlan ile uyum içerisindedir. Bu çalışmanın sonuçlan göstermiştir ki Yeşilyurt' taki çalışma alanının S-dalgası hız yapısı, 40 m' lik yumuşak sediman ve yaklaşık 10 m' de yer alan düşük hız zonundan oluşmaktadır. Baskın frekans 1 Hz civanndadır ve 2.2-6 kat arasında değişen büyütme değerleri bulunmuştur. Avcılar' daki çalışma alanındaki S-dalgası hız yapısı, en az 200 m derinliğe kadar düşük hıza sahip, kaim bir sediman katmanına işaret etmektedir. Bu bölgedeki yer tepkisinin modellemesi, büyütmenin en çok 1 Hz civarında olduğunu göstermiş, bunun yanında 0.4 ve 1.7 Hz' lerde de doruklar gözlemlenmiştir ve yaklaşık 2.5-4 kat arasında değişen büyütme değerleri hesaplanmıştır. XI
Özet (Çeviri)
ESTIMATION OF EARTHQUAKE SITE EFFECTS BY ARRAY PROCESSING OF MICROTREMORS IN YEŞİLYURT AND AVCILAR SUMMARY The knowledge of subsurface shear-wave velocity structure is essential for the accurate assessment of earthquake site response in urban areas subject to seismic hazard. The use of conventional seismic refraction/reflection methods is generally problematic in urban conditions. Some of the difficulties can be stated as follows: 1) signal-to-noise ratio is significantly low because of high levels background seismic noise and smaller energy sources that can be used under urban conditions, 2) in an urban setting, the placement of geophones are often difficult if not impossible, and 3) the effective transmission of seismic energy to greater depths is limited due to high levels of attenuation in soft sediments. The use of microtremors for the estimation of shear-wave velocity structure is a viable alternative to seismic reflection/refraction methods. The phase velocity dispersion curve can be obtained by a frequency domain beamforrning approach, which is based on the frequency-wavenumber spectral analysis of microtremors measured across a circular or linear array of sensors placed on the ground. Phase velocity dispersion data are then inverted for the unknown shear wave velocity structure. Finally, earthquake site response can be computed using the standard code, EERA. In this study, earthquake site response at the Yeşilyurt Campus of Air Force Academy and the Avcılar Campus of Istanbul University are analyzed using array recordings of microtremors. Shear-wave velocity structures are compared with borehole data and velocity structures obtained from previously conducted seismic refraction and surface wave surveys. Site response curves computed for layered models are compared with observed site amplifications inferred from spectral ratios obtained using microtremor measurements. The shear wave velocity structure obtained from the Avcılar experiment is in agreement with the results of previous studies but a lower site amplification value is obtained. The site amplification results from Yeşilyurt experiment agrees with the observed amplification values. The results of this study show that, the S-wave velocity structure at the Yeşilyurt site consists of 40-m-thick soft soils with a low velocity zone at about 10 m. The dominant frequency is found to be around 1 Hz and ground motion is found to be amplified about 2.2-6 times. The S-wave velocity structure at the Avcilar site indicates a rather thick sediment deposition with significantly low velocities at least to the depths of 200 m. The modeling of site amplification at this site suggests that most of the amplification will occur at about 1 Hz with other peaks located at 0.4 and 1.7 Hz and ground motion is found to be amplified about 2.5-4 times. Xll